Odcienie czerwieni

Sezon świąteczny to czas bogatych barw: zielone choinki, kolorowe opakowania prezentów, różne odcienie czerwieni tradycyjnego stroju pewnego białobrodego świętego, wina, a także owoców ostrokrzewu, które są elementem każdej świątecznej dekoracji. Wszystkie te substancje mogą jednak zaplamić nam ubranie... albo wylądować na dywanie. Wystarczy jednak odrobina praktycznej wiedzy i nieco odplamiacza Vanish.

 


Plamy z czerwonego wina

Plamy z czerwonego wina, grzanego czy schłodzonego, są niemal nieodłącznym elementem świąt . Tu rozleje się parę kropel, tam znowu któryś z gości, przepełniony entuzjazmem, zbyt mocno stuknie kieliszkiem przy toaście, i już mamy czerwony prysznic dla wszystkich. Plamy z czerwonego wina nie są tak groźne, jak mogłoby się wydawać, pod warunkiem, że nie pozostawimy ich na ubraniu zbyt długo.

Znakomitym sposobem jest natychmiastowe posypanie plamy solą. Sól wchłania czerwone wino. Następnie należy osuszyć plamę ściereczką skierowaną do środka, nie przyciskając, ale odrywając ściereczkę od tkaniny (dzięki temu wyciągniemy z plamy wilgoć. Aby usunąć pozostałości, warto nałożyć trochę odplamiacza Vanish bezpośrednio na plamę na pięć minut, a potem uprać odzież z dodatkową porcją Vanish. Klęska zażegnana!

Jagody, wiśnie i inne owoce

Na naszej odzieży mogą wylądować zarówno maliny z tortu bezowego, jak i żurawina z indyka. Źle odłożony widelec może zaplamić sweter, kamizelkę, albo, co gorsza, śnieżnobiałą koszulę! Uch! Na szczęście, ze względu na podobny skład, plamy te można z łatwością usunąć tak samo, jak ślady po winie, pod warunkiem, że zareagujemy natychmiast. Należy delikatnie oczyścić plamę wilgotnym ręcznikiem lub gąbką, usuwając nadmiar owoców (pamiętaj - nie pocieraj materiału, aby nie wetrzeć plamy głębiej) lub, jeśli masz taką możliwość, spłukać ją wodą. Zmieniaj gąbkę lub płucz ją w trakcie czyszczenia plamy; następnie można wywabić resztki przy pomocy odplamiacza Vanish.

Plamy z krwi

Brzmi przerażająco? No cóż, warto pamiętać, że możemy poplamić sie nie tylko krwią ludzką (choć i to może nas spotkać, jeśli będziemy nieostrożnie obchodzić się z nożem kuchennym); krwista pieczeń może również zaplamić naszą odzież zarówno w trakcie przygotowania posiłku, jak i wtedy, gdy się nią delektujemy. Vanish radzi sobie jednak z plamami z krwi bez najmniejszego trudu.

Najpierw usuń jak najwięcej krwi, płucząc tkaninę pod zimną, bieżącą wodą. Vanish i zimna woda razem działają cuda, jeśli chodzi o usuwanie plam z krwi; roztwór rozkłada i rozpuszcza cząsteczki krwi. Spłucz tkaninę wodą po obu stronach. Nie należy wcierać krwi w materiał. Postaraj się usunąć nadmiar krwi chusteczką przed czyszczeniem, aby nie spłynęła ona dalej.