Organicznie: przewodnik po organicznych plamach

W epoce zdrowego stylu życia ważne jest, by mieć pewność, że codziennie zjadamy wystarczającą ilość warzyw i owoców. Jednocześnie ruch zwolenników żywności organicznej rośnie w siłę każdego dnia. Żywność organiczna, czy też ekologiczna, produkowana jest w możliwie najbardziej naturalny i etyczny sposób, dzięki czemu jest pełna zdrowych witamin, minerałów i pysznego smaku. Oznacza to także, że jest naładowana cząsteczkami, które powodują plamy, niejednokrotnie skutkując prawdziwą katastrofą odzieżową, w momencie gdy Twoje ulubione organiczne jedzenie trafi na ubranie!


Co oznacza "organiczne"

Mówiąc "organiczne plamy", mamy na myśli plamy powodowane przez żywność organiczną. Cała żywność jest organiczna z definicji, jako że opiera się na związkach węgla i składa się z komórek, które trzeba rozłożyć, co sprawia, że plamy są trudne do usunięcia.

Te rodzaje substancji wchodzą w reakcje z materiałami w inny sposób niż podkład do makijażu,czy olej silnikowy, przylegając i powlekając włókna w inny sposób,oraz składają się z innych cząsteczek, które trzeba rozbić, żeby usunąć plamę.

Kiedy jednak mówimy "żywność organiczna", mamy na myśli żywność, która jest specjalnie uprawiana lub przetwarzana tak, by zawierła więcej naturalnego smaku i wartości - zamiast konserwantów i aromatów. Te surowce właśnie powodują najbardziej widoczne i najtrudniejsze do usunięcia plamy, co sprawia, że ta zdrowa żywność jest prawdziwym zagrożeniem dla ubrań.

Rozwiązanie

Jeśli zauważysz plamę na ubraniu, musisz ją jak najszybciej spłukać. Jeśli plama jest bardzo świeża, spróbuj spłukać ją zimną wodą, żeby nie zaschnęła. Jeśli jednak jest już za późno, albo po spłukaniu ubrania wciąż pozostaje ślad, wytrzyj plamę wilgotnym ręcznikiem papierowym, ściereczką lub szmatką. Podobnie jak z innymi plamami, staraj się ją zdjąć z ubrania, zamiast wetrzeć w materiał - inaczej będzie znacznie trudniejsza do usunięcia. Jeśli wykonałaś powyższe czynności, a plama pozostała, potraktuj ją roztworem odplamiacza Vanish Gold Oxi Action i wody. Zrób z Vanisha i wody pastę i wetrzyj ją w plamę, a następnie pozostaw, by środek zadziałał. Po około 10 minutach zamocz ubranie w zimnej wodzie z dodatkiem miarki odplamiacza Vanish Gold Oxi Action i zostaw na godzinę lub nieco dłużej w przypadku białych rzeczy. Vanish rozkłada enzymy i skrobie, które tworzą komórki substancji tworzącej plamę, szybko wywabiając plamę z ubrania. Wyjmij ubranie i upierz w pralce z dodatkiem miarki Vanisha. Takie trzyetapowe podejście sprawi, że plama zniknie bez śladu.