Różne rodzaje dżinsów

Dżins, a w szczególności spodnie dżinsowe są produkowane w rozmaitych fasonach, rozmiarach, a nawet typach. Znawcy mody radzą, żeby wypróbowywać wiele par dżinsów, aby znaleźć tę właściwą, idealnie do nas dopasowaną. W ten sposób możemy na nowo odkryć dżins. Czy wybierzemy ten elastyczny, sprany, powycierany czy też surowy - wszystko zależy od naszego gustu. Należy jednak pamiętać, że każdy rodzaj dżinsu charakteryzuje się nie tylko innym wyglądem, ale i różnymi właściwościami. Poniżej przedstawiamy poszczególne rodzaje dżinsu i dajemy kilka wskazówek, jak się z nimi obchodzić w przypadku usuwania plam.


Różne style dżinsów

Dżinsy to nieodłączny element każdej garderoby. To klasyka. Występują w tak wielu fasonach, że każdy może znaleźć ten właściwy dla siebie. Są jegginsy, czyli dżinsowa odmiana legginsów, dzwony i ogrodniczki. Niektóre dżinsy charakteryzuje prosty krój, inne mają lekko rozszerzane nogawki. Są też przylegające do ciała rurki. Czy przypadkiem teraz, kiedy to czytasz, nie masz na sobie pary dżinsów?

Surowy dżins

Surowy dżins to taki, w produkcji którego pominięto etap końcowy, czyli pranie chemiczne po ufarbowaniu. Oznacza to, że oryginalny kolor będzie się wycierał podczas użytkowania, co wielu użytkownikom się podoba. Najczęściej dzieje się tak w miejscach, które najłatwiej się wypychają, na przykład na kolanach.

Sprany dżins

Większość dżinsów jest wykonanych ze spranego dżinsu. Dzięki temu materiał jest bardziej miękki, a same spodnie wyglądają na lekko zużyte, jeszcze przed ich pierwszym założeniem. Nadaje im to postarzonego wyglądu.

Selvage denim czyli dżins o wykończonych krawędziach

Jest to niezwykły rodzaj dżinsu z gęsto plecionej przędzy bawełnianej. Sam proces produkcji jest dość zaawansowany, a jego efektem końcowym jest mocna tkanina, praktycznie nie do zdarcia.

Stretch lub elastyczny dżins

Ten rodzaj dżinsu nie jest w stu procentach bawełniany, ponieważ zawiera domieszkę sztucznych włókien. Dzięki temu dżinsy łatwo się dopasowują do ciała i są obcisłe. Niestety, im więcej stretchu w dżinsach, tym krócej nam posłużą!

Plamy na dżinsie

Mimo że istnieje wiele rodzajów dżinsu, usuwanie plam po tłuszczu czy kawie z większości z nich jest stosunkowo proste, a wszystko dzięki Vanishowi. Oczywiście w zależności od plamy musimy użyć różnych produktów Vanisha, jednak tym, który powinniśmy zawsze mieć pod ręką jest proszek Vanish Gold Oxi Action. Na pewno okaże się pomocny!

Zanim wrzucisz zaplamioną dżinsową rzecz do prania, należy ją odpowiednio do tego przygotować. Zrób roztwór z 1/4 miarki proszku oraz 3/4 miarki wody i nałóż na plamę. Używając pojemniczka do odmierzania Vanisha, który znajdziesz w opakowaniu proszku Vanish Gold Oxi Action, wetrzyj przygotowany roztwór w plamę. Po upływie pięciu minut wypłucz tkaninę.

Ogólna zasada jest następująca - do każdego prania najlepiej jest wrzucić dodatkową miarkę Vanisha, a wtedy na większość plam nie będzie mocnych!