Więcej niż retro

Ubrania w stylu retro, oldschool, czy vintage - nazwa nie ma tutaj znaczenia. Faktem jest, że noszenie starszych ubrań jest bardziej oszczędne, przyjazne środowisku i stylowe. Jednak trzeba pamiętać o tym, że tkaniny zmieniają się z upływem lat. Z czasem pojawiają się też nowe rozwiązania na rynku detergentów i odplamiaczy. Wrzucanie starszych ubrań do pralki razem z wszystkimi innymi nie jest dobrym pomysłem. Jeśli chcesz cieszyć się nimi jak najdłużej, pamiętaj, że wiele z nich może wymagać specjalnego traktowania. Przyjrzymy się bliżej kilku najpopularniejszym materiałom, z których produkowano odzież w przeszłości i zwrócimy uwagę na to, jak usuwać z nich ślady jedzenia, brudu czy potu.


Sztuczny jedwab/Wiskoza


Tę tkaninę zaczęto produkować na początku XX wieku. Obecnie nie jest już tak popularna i występuje prawie zawsze w połączeniu z innymi materiałami. Włókna są wykonane z celulozy otrzymanej z drewna. Była to podstawowa tkanina, z której produkowano hawajskie koszule charakterystyczne dla Ameryki lat 40. i 50. XX wieku. Ważne jest, aby sprawdzić znajdujące się na metce wskazówki dotyczące pielęgnacji przed podjęciem jakiejkolwiek próby usunięcia plamy. Wiskoza jest bardzo delikatna. Podczas prania unikaj intensywnego szorowania i zawsze używaj zimnej wody.

Etamina/Muślin

Są to tkaniny o luźnym splocie bawełnianym; muślin jest bardziej delikatny, a etamina znacznie cięższa. Oba materiały są wykorzystywane do produkcji odzieży także obecnie, jednak szczyt ich popularności to lata 60. i 70. XX wieku. Ze względu na technikę produkcji te materiały mogą stać się bardzo delikatne z upływem czasu, dlatego wymagają szczególnej ostrożności podczas prania. Zalecane jest ręczne pranie muślinu w ciepłej wodzie, dodając miarkę Vanish. Pamiętaj, żeby nie wyciskać ubrań zrobionych z tego materiału, aby uniknąć ich rozciągnięcia i zdeformowania.

Kremplina

Kremplina jest dzianiną z włókna poliestrowego. Charakteryzuje się ona ciężkością, odpornością na zagniecenia i zmianę kształtu. Nie wymaga ona prasowania, co przyczyniło się do jej dużej popularności w latach 50. i 60. XX wieku. W późniejszych dekadach stosowano ją coraz rzadziej, ze względu na pojawienie się lżejszych tkanin na bazie poliestru, a także modę na naturalne materiały, takie jak bawełna. Zgodnie z pierwotnym założeniem, kremplina jest łatwa do czyszczenia. Można ją prać w temperaturze do 40 stopni, bez konieczności prasowania po wyschnięciu. Sztuczne tkaniny są wrażliwe na ciepło, dlatego należy pamiętać o przestrzeganiu zasad, które znajdziesz na metce.