Wszystkie liście zmieniają kolor: przewodnik po jesiennych plamach

Usuwanie plam z kawy, czekolady czy błota

 


Czekolada, sos do pieczeni, kawa i błoto mają ze sobą kilka wspólnych cech - są brązowe i koszmarnie trudne do usunięcia z ubrań. Niezależnie od tego, czy jest to plama z gorącej czekolady na sukience, zaciek z kawy na koszuli, czy błoto na szkolnych ubraniach Twojego dziecka, podpowiemy Ci jak usuwać trudne plamy, które zmieniają kolor częściej niż liście na drzewach.

Istnieje cała rzesza potencjalnych winowajców, ale dla przykładu omówimy tylko 3 najbardziej powszechnych: kawę, czekoladę i błoto.

Proces czyszczenia

Kiedy mamy do czynienia z plamą pozostawioną przez coś w kolorze brązowym, często jest tak, że im szybciej zabierzesz się do jej usuwania, tym będzie to łatwiejsze. Jeśli plama powstała od czegoś, co jest na bazie wody (np. kawa, większość innych gorących napojów oraz błoto) i nie jest tłusta, najlepiej spłukać ją zimną wodą, aby nie wniknęła głębiej w materiał. Kiedy plama zostanie już dobrze zwilżona, można się zabrać za jej usuwanie. W zależności od koloru materiału sposób postępowania się różni:

Białe

W przypadku białych tkanin zwykle proces jest taki sam dla wszystkich trzech rodzajów plam, jako że często da się je usunąć silniejszym odplamiaczem. Na początku zeskrob resztki łyżką - uważając, by nie wetrzeć plamy głębiej w materiał. Nałóż na plamę odplamiacz zawierający nadtlenek wodoru, na przykład Vanish Gold Oxi Action. Wetrzyj odplamiacz w plamę i pozostaw na pięć minut, żeby produkt się wchłonął. Po upływie tego czasu upierz ubranie na zwykłym cyklu, z miarką Vanisha. Dzięki temu plama zniknie bez śladu.

Kolory

W przypadku plam z produktów na bazie wody (np. plam z kawy) na kolorowych ubraniach zacznij od przepłukania zimną wodą plamy od spodu. Ważne jest, by przepłukać plamę od spodu, ponieważ dzięki temu zapobiega się jej rozmazaniu, bo nie wciskamy barwnika przez materiał. Jeśli plama jest bardzo świeża, być może to wystarczy. Jeśli plama nadal jest widoczna, potrzyj ją odplamiaczem przeznaczonym specjalnie do kolorów - na przykład Vanish Gold Oxi Action. Delikatnie wetrzyj Vanish w plamę bez rozmazywania jej, a jeśli plama jest solidnie zaschnięta, pozostaw odplamiacz do wchłonięcia. Następnie upierz ubranie w regularnym cyklu, dodając do proszku miarkę Vanish.


W przypadku tłustych plam, na przykład plam z czekolady, najlepiej zacząć od zeskrobania jej na tyle, na ile to możliwe łyżką, jednocześnie uważając, by nie wetrzeć plamy głębiej w materiał. Kiedy to zrobisz, wymieszaj jedną część detergentu w płynie z dwoma częściami zimnej wody. Wetrzyj roztwór w plamę, a następnie delikatnie potrzyj ją suchą ściereczką, osuszając z płynu. Po usunięciu większej części plamy, zacznij pocierać ją odplamiaczem Vanish Gold Oxi Action. Delikatnie potrzyj ją, a zanim wrzucisz ubranie do pralki - nastaw urządzenie na regularny cykl i standardowo dodaj miarkę Vanisha.

I po sprawie! Pamiętaj o tych radach, a poradzisz sobie z małymi wypadkami wynikającymi z delektowania się gorącą czekoladą, piernikową latte czy zabawy w błotku. Tak więc ciesz się pięknem jesieni, doskonale się baw i pozwól Vanishowi zająć się plamami