Kwestia czasu

Rzadko od razu zdajemy sobie sprawę z tego, że plama wylądowała na naszym ubraniu lub tkaninie. Wiele plam odkrywamy dopiero po jakimś czasie, kiedy zdążyły już zaschnąć, a wówczas nie wystarczy zmyć ich wodą przed wypraniem. Warto wtedy wiedzieć, co robić. Opracowaliśmy kilka wskazówek dotyczących usuwania plam w zależności od czasu, jaki upłynął od momentu ich pojawienia się na naszym ubraniu. Zatem przypomnij sobie, kiedy ostatnio miałeś na sobie tę koszulę, która obecnie nosi ślady plam, ponieważ pomoże ci to wybrać właściwy sposób, aby się ich pozbyć.


Moment powstania plamy


W przypadku wielu plam najlepiej jest wypłukać je wodą, jak tylko się pojawią. Niektóre z nich, na przykład plamy z krwi należy zmyć zimną wodą, ale są i takie, jak na przykład plamy z tłuszczu, które wymagają użycia ciepłej lub gorącej wody. Wejdź na naszą stronę poświęconą usuwaniu plam, aby znaleźć najskuteczniejszy sposób w danej sytuacji.

Jeśli nie mamy dostępu do wody z kranu, użyjmy serwetki lub papierowego ręcznika, aby delikatnie zetrzeć z ubrania część plamy. Należy unikać silnego tarcia, ponieważ spowoduje to jeszcze głębsze wniknięcie plamy w tkaninę, a nawet ją powiększy. Delikatne ścieranie plamy usunie jej część, nie powiększając przy tym jej rozmiaru.

Kiedy już dotrzemy do domu, możemy zastosować się do wskazówek, o których będzie mowa w dalszej części tego artykułu.


Kilka dni później

Zazwyczaj odkrywamy plamy na ubraniach, kiedy się przebieramy lub wrzucamy ubrania na stertę przeznaczoną do prania. To właśnie wtedy patrzymy na tył koszuli lub rąbek spódnicy i myślimy: "Jak to możliwe, że widzę to dopiero teraz?"

Wówczas nie wystarczy zmyć plamy wodą lub zetrzeć ręcznikiem, ponieważ może być już porządnie zaschnięta. Niemniej jednak trzeba zacząć działać. Proszek Vanish Gold Oxi Action świetnie poradzi sobie z większością plam na ubraniach kolorowych, ale jeśli masz wątpliwości, zapoznaj się z naszą stroną dotyczącą usuwania plam.

Oto ogólne wskazówki, jak usuwać zaschnięte plamy przy pomocy Vanisha:

Napełnij miarkę Vanisha 1/4 proszku Vanish Gold Oxi Action, a resztę uzupełnij wodą.
Zawartość dobrze wymieszaj.
Nałóż roztwór bezpośrednio na plamę, przykrywając całą jej powierzchnię.
Używając spodu miarki, wetrzyj roztwór w plamę.
Pozostaw na maksymalnie pięć minut, a następnie wypłucz tkaninę i włóż do pralki.
Nastaw pralkę na zwykły cykl prania. Możesz dodać miarkę proszku Vanish, aby pozbyć się innych potencjalnych plam.

Wiele tygodni później

Niektóre plamy pozostają na ubraniu tygodniami, zanim zwrócimy na nie uwagę, szczególnie jeśli rzadko daną rzecz nosimy. Plamy te mogą być jeszcze trudniejsze do usunięcia i trzeba będzie poświęcić im więcej czasu. W przypadku starych plam, najlepiej jest je namoczyć. Zastosuj do tego proszek Vanish Gold Oxi Action. Oto, co należy zrobić:

Dodaj jedną miarkę proszku do czterech litrów wody i namocz w tym ubranie.
W przypadku ubrań kolorowych, moczenie nie powinno przekroczyć godziny czasu. Ubrania białe można moczyć do sześciu godzin.
Na koniec wyjmij ubranie, wyciśnij z niego wodę i włóż do pralki.

Jak widzisz, Vanish ma potencjał, jeśli chodzi o usuwanie plam, nawet tych starych. Jeśli nie pomoże ich usunąć za pierwszym razem, spróbuj ponownie. Aby znaleźć więcej wskazówek dotyczących usuwania plam, zapoznaj się z resztą naszych artykułów.