Kryzysowe usuwanie plam

Co prawda plamy nie pojawiają się często, ale zazwyczaj dzieje się to w najgorszych możliwych okolicznościach. Na przykład kiedy jesteśmy już spóźnieni na ważne spotkanie i kompletnie nie mamy czasu, aby się przebrać. Jak na złość plamy pojawiają się zwykle na jasnych ubraniach, na których są najbardziej widoczne. W takich sytuacjach najważniejsza jest szybka reakcja i natychmiastowe pozbycie się jak największej części plamy. Prawdopodobnie nie zawsze w kryzysowej sytuacji będziesz mieć pod ręką Vanisha. Jednak jeśli skorzystasz z naszych wskazówek, na pewno uda Ci się usunąć plamy szybko i bez większego problemu.


Ryzyko powstawania plam

Niektóre sytuacje w niewyjaśniony sposób prowokują powstawanie plam. Może się to stać przed długo oczekiwanym wieczornym wyjściem, kiedy masz na sobie ulubioną sukienkę lub kiedy w najlepszej białej koszuli spieszysz się na rozmowę o pracę. Białe spodnie, zakładane często podczas letnich imprez na świeżym powietrzu, są szczególnie podatne na plamy z trawy. Pasta do zębów, atrament, czy plamy z kawy mogą okazać się bardzo trudne do usunięcia. W przypadku ich powstania konieczna jest natychmiastowa reakcja.

Natychmiastowe działanie

Oto trzy wskazówki, które pomogą Ci pozbyć się nadmiaru brudzącej substancji i ograniczyć rozprzestrzenianie się plam:

Jak najszybciej polej plamę strumieniem bieżącej wody. W większości przypadków przemycie zaplamionego obszaru (po drugiej stronie tkaniny) pozwala pozbyć się dużej części plamy. Nawet jeśli nie uda Ci się usunąć całej plamy, na pewno zapobiegnie to jej utrwaleniu, dzięki czemu łatwiej będzie Ci podjąć kolejne kroki. Osuszenie plamy szmatką, zwilżonym ręcznikiem lub chusteczką pozwoli pozbyć się niepożądanego płynu. Pamiętaj, aby nie przyciskać zbyt mocno, aby plama nie wniknęła w głąb tkaniny. Stopniowo usuwaj plamę delikatnymi ruchami.

Jeżeli plama jest lepka lub zaschnięta, warto użyć przedmiotu o tępych krawędziach (np. łyżki), aby zmniejszyć rozmiary plamy przez wykruszenie tak dużej części, jak to możliwe. Nasz poradnik Sposób na plamę dostarczy Ci wskazówek, dotyczących usuwania różnych rodzajów plam. Na przykład plamy z krwi najłatwiej jest usunąć przez namoczenie w zimnej wodzie. Natomiast plamy z błota najlepiej jest pozostawić do wyschnięcia, ponieważ wtedy najłatwiej jest je usunąć.

Kolejne kroki w usuwaniu plam

Po powrocie do domu (a najlepiej jeszcze przed wyjściem) potraktuj poplamioną rzecz płynem Vanish Gold Oxi Action. Namocz ubranie w ciepłej wodzie. Jednak zalecamy pozostawić namoczone rzeczy na dłużej (kolorowe rzeczy maksymalnie na godzinę, białe nawet do sześć godzin). Następnie upierz je tak, jak zwykle.

Kiedy przygotujesz już swoje pranie, wlej do miarki 100 ml Vanish. Umieść miarkę w bębnie pralki, razem z poplamionymi ubraniami.