Plamy z potu to naprawdę powszechny problem, z którym zmaga się wiele osób. Widoczne zabrudzenia mogą pojawić się na różnych typach tkanin, takich jak bawełna, jedwab, poliester czy nawet skóra. Są trudne do usunięcia bez odpowiednich środków, zwłaszcza jeśli nie zapierzemy ich od razu.

DLACZEGO POT POWODUJE PLAMY NA UBRANIACH?

Pot powoduje żółte plamy na ubraniach ze względu na zawartość soli mineralnych (chlorki, węglany i fosforany) i innych substancji chemicznych wytwarzanych przez nasze ciała (m.in. tłuszcze i białka). Główną przyczyną powstawania widocznych zabrudzeń o nieprzyjemnym zapachu jest reakcja między tymi substancjami a składnikami dezodorantu lub antyperspirantu, kiedy pot wchłaniany jest przez tkaninę ubrania.

Ponadto niektóre składniki dezodorantów, np. aluminium, mogą reagować z potem, powodując zmianę koloru materiału, co utrudnia usunięcie plamy. Oczywiście pH potu również wpływa na intensywność wspomnianej reakcji chemicznej, a im jest ona większa, tym bardziej trwałe są zabrudzenia.

Warto również wspomnieć, że różne typy tkanin mogą różnie reagować na kontakt z potem. Przykładowo, tkaniny syntetyczne, takie jak poliester, intensywniej wchłaniają pot i trudniej usuwać z nich plamy w porównaniu do naturalnych materiałów, takich jak bawełna czy jedwab.

Zrozumienie przyczyn powstawania żółtych plam z potu pod pachami, wokół kołnierzyków czy mankietów ulubionych ubrań jest istotne, ponieważ dzięki temu możemy lepiej dobrać odpowiednie środki do ich wywabiania.

JAK USUNĄĆ ŻÓŁTE PLAMY POD PACHAMI NA BIAŁYCH RZECZACH?

Żółte plamy pod pachami na białych bluzkach są bardzo nieestetyczne. Jeśli wydaje Ci się, że ubranie już się do niczego nie nadaje, pamiętaj, że z Vanishem nie tylko skutecznie usuniesz nawet tak trudne plamy, ale także przywrócisz ubraniom ich idealną biel.

Vanish upora się nawet ze starymi plamami, ale pamiętaj, że im szybciej zadziałasz, tym łatwiejsze będzie ich usunięcie.

 • Natychmiast po zauważeniu plamy, przepłucz ją w zimnej wodzie.
 • Istnieją skuteczne domowe metody usuwania żółtych plam pod pachami z ubrań, ale mogą zaszkodzić tkaninom, zwłaszcza tym delikatnym. Nasze mamy i babcie znają metody z wykorzystaniem soku z cytryny, mieszanki sody oczyszczonej i wody czy kwasku cytrynowego i soli. Nie warto jednak ryzykować zniszczeniem Twoich ulubionych ubrań. Lepiej sięgnąć po sprawdzony produkt, który skutecznie wywabi plamy w sposób delikatny dla koloru tkaniny.

Nasz typ to proszek Vanish Oxi Action do białych tkanin, ponieważ świetnie radzi sobie z usuwaniem żółtych plam z jasnych ubrań, a jednocześnie zwalcza nieprzyjemny zapach, zapewniająć ubraniom higieniczną czystość. Jeśli używasz go do każdego prania, to pomoże Ci zachować nieskazitelną biel ubrań nawet do 50 prań! Już nie musisz się martwić o delikatny materiał ulubionej bluzki czy sukienki. Vanish skutecznie usuwa bardzo trudne plamy nawet zimnej wodzie o temperaturze 20℃! Pamiętaj, że wysoka temperatura może niszczyć tkaniny, dlatego piorąc w niskiej temperaturze z dodatkiem Vanisha, Twoje ubrania są nie tylko czyste, ale też wyglądają jak nowe na dłużej!

Pamiętaj, że każda tkanina może mieć inny stopień wrażliwości i różne zalecenia dotyczące czyszczenia. Zawsze przeczytaj metkę ubrania i postępuj zgodnie z zaleceniami producenta, aby uniknąć uszkodzenia materiału.

JAK USUNĄĆ STARE PLAMY Z POTU POD PACHAMI Z UBRAŃ?

Plamy z potu z czasem mogą stać się bardziej widoczne, przybierając żółto-brązowy odcień. Dlatego nigdy nie zwlekaj z praniem białych rzeczy. Jeśli jednak zdarzyło Ci się zapomnieć o sprawdzeniu newralgicznych miejsc na ubraniu, żel Vanish Oxi Action do białych tkanin możesz nanieść bezpośrednio na plamę i potrzeć zakrętką opakowania. Ubranie możesz następnie wypłukać lub uprać jak zwykle, by skutecznie pozbyć się starych plam z potu.

Vanish Oxi Action, dzięki sile aktywnego tlenu, dogłębnie wnika w tkaninę i unosi plamę, skutecznie ja usuwając.

Zalecane

Vanish Oxi Action do prania białego

Vanish Oxi Action do prania białego

DODAJ DO PRANIA

 1. Dodaj 1 miarkę (trudne i zaschnięte plamy) lub 1/2 miarki (zwykłe plamy) Vanisha do głównej komory szuflady pralki razem ze środkiem do prania.
 2. Upierz jak zwykle.

W przypadku wyjątkowo trudnych plam:

ZAPIERZ PRZED PRANIEM

 1. Dobrze wymieszaj 1/4 miarki proszku z 3/4 miarki wody.
 2. Nałóż mieszankę na całą powierzchnię plamy.
 3. Użyj dolnej części miarki do rozprowadzenia mieszanki po powierzchni plamy. Pozostaw na materiale maksymalnie do 5 minut.
 4. Upierz jak zwykle.

NAMOCZ UBRANIE

 1. Dodaj jedną miarkę do 4l wody.
 2. Pozostaw ubrania w wodzie na max. 6h.
 3. Potrzyj plamę przed wypłukaniem.
 4. Upierz jak zwykle.

W razie wątpliwości przed zastosowaniem przetestuj na małej, niewidocznej powierzchni. Zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami podanymi z tyłu opakowania.

Wskazówki ogólne

Zalecane

Vanish Oxi Action żel do prania białego

Vanish Oxi Action żel do prania białego

DODAJ DO PRANIA

 1. Dodaj do głównej komory szuflady pralki razem ze zwykłym środkiem do prania. Na trudne i zaschnięte plamy użyj 100ml. W innych przypadkach użyj 50ml. 1 korek = 60ml

W przypadku wyjątkowo trudnych plam:

ZAPIERZ PRZED PRANIEM

 1. Wylej 2 ml żelu Vanish na plamę i potrzyj, używając nakrętki od butelki.
 2. Pozostaw produkt na tkaninie max. 10 minut.
 3. Wypłucz porządnie lub pierz jak zwykle. Uzupełnij korek zgodnie z instrukcją prania.

NAMOCZ UBRANIE

 1. Dodaj jedną miarkę do 4l wody.
 2. Pozostaw ubrania w wodzie na max. 6h.
 3. Potrzyj plamę przed wypłukaniem.
 4. Upierz jak zwykle.

Przed użyciem Vanish Oxi Action zawsze postępuj zgodnie z instrukcją użycia na opakowaniu i przestrzegaj zaleceń producentów odzieży dotyczących prania.