Jak przygotować ubrudzone żywicą ubranie do prania?

Żywicę z tkaniny należy najpierw usunąć mechanicznie. W przeciwnym razie lepka substancja będzie wbijać się w strukturę materiału, tworząc trudne do usunięcia plamy, które mogą pozostać na materiale nawet po praniu w pralce. Istnieje kilka sprawdzonych metod, które możesz wypróbować.

Jednym z popularniejszych sposobów usuwania żywicy jest działanie niską temperaturą. Wystarczy umieścić zabrudzone ubranie w zamrażarce na kilka godzin, aż żywica stwardnieje, przez co będzie znacznie łatwiejsza do usunięcia. Możesz ją zdrapać za pomocą ostrego przedmiotu, np. noża. Pamiętaj jednak, aby robić to ostrożnie, nie uszkadzając tkaniny. Właściwości rozpuszczające  żywicę mają też olejek herbaciany i cytrynowy.

Do usuwania żywicy możesz też wykorzystać żelazko. Połóż na plamie czystą ściereczkę lub papier do pieczenia, a następnie przeprasuj żelazkiem ustawionym na niską temperaturę. Pod wpływem ciepła żywica się stopi, a ściereczka lub papier ją wchłonie.

Jeśli nadmiar lepkiej cieczy został już usunięty z materiału, Twoje ulubione ubranie jest gotowe do dalszego czyszczenia. Nie rezygnuj z uprania go w pralce, ponieważ żywica, nawet jeśli usunięta, pozostawia ślady, które z czasem zmieniają kolor i stają się coraz bardziej widoczne.

Jak prać ubrania po usunięciu żywicy?

Po usunięciu żywicy z ubrania ważne jest, aby je dokładnie wyprać. Wybierz odpowiedni program i temperaturę zgodnie z informacjami, które znajdziesz na metce. Jeśli masz trudności z usunięciem świeżej lub starej plamy po żywicy, skorzystaj z produktów Vanisha. Ich skuteczne formuły pomagają w usunięciu nawet najtrudniejszych zabrudzeń, a jednocześnie są łagodne dla najbardziej wymagających tkanin, jak wełna czy jedwab. Co najważniejsze, z Vanishem możesz skutecznie pozbyć się plam w niskich temperaturach (nawet 20°C), bezpiecznych dla delikatnych i kolorowych materiałów.

Zaawansowana formuła Vanish Oxi Action wielofunkcyjnego odplamiacza w żelu do kolorowych lub białych tkanin nie tylko usuwa plamy oraz zwalcza brzydkie zapachy, ale chroni kolory przed zafarbowaniem i zapewnia higieniczną czystość już w 20°C. Jeśli na materiale pozostały widoczne plamy po usuniętej mechanicznie żywicy lub jej lepkie resztki, nanieś Vanish na plamę, zanim włożysz ubranie do pralki.

Zalecane

Vanish Oxi Action wielofunkcyjny odplamiacz w żelu do kolorowych tkanin

Vanish Oxi Action wielofunkcyjny odplamiacz w żelu do kolorowych tkanin

DODAJ DO PRANIA

  1. Dodaj do głównej komory szuflady pralki razem ze zwykłym środkiem do prania. Na trudne i zaschnięte plamy użyj 100ml. W innych przypadkach użyj 50ml. 1 korek = 60ml

W przypadku wyjątkowo trudnych plam:

ZAPIERZ PRZED PRANIEM

  1. Wylej 2 ml żelu Vanish na plamę i potrzyj, używając nakrętki od butelki.
  2. Pozostaw produkt na tkaninie max. 10 minut.
  3. Wypłucz porządnie lub pierz jak zwykle. Uzupełnij korek zgodnie z instrukcją prania.

NAMOCZ UBRANIE

  1. Dodaj jedną miarkę do 4l wody.
  2. Pozostaw ubrania w wodzie na max. 1h.
  3. Potrzyj plamę przed wypłukaniem.
  4. Upierz jak zwykle.

Przed użyciem Vanish Oxi Action zawsze postępuj zgodnie z instrukcją użycia na opakowaniu i przestrzegaj zaleceń producentów odzieży dotyczących prania.

Zalecane

Vanish Oxi Action wielofunkcyjny odplamiacz w żelu do białych tkanin

Vanish Oxi Action wielofunkcyjny odplamiacz w żelu do białych tkanin

DODAJ DO PRANIA

  1. Dodaj żel Vanish do głównej komory szuflady. Użyj detergentu jak zwykle. Na trudne i zaschnięte plamy użyj 100 ml. W innych przypadkach użyj 50 ml. Do usuwania plam i wybielania. Działa nawet w 20°C. Dodać jedna miarkę.

ZAPIERZ PRZED PRANIEM

  1. Wylej 2 ml żelu Vanish na plamę (max 10 min) i potrzyj używając nakrętki od butelki.
  2. Wypłucz porządnie lub pierz jak zwykle.

NAMOCZ UBRANIE

  1. Dodaj 100 ml Vanisha do 4 l wody i namaczaj przez max. 6h. W celu osiągniecia najlepszych rezultatów potrzyj plamę przed płukaniem.
  2. Po namoczeniu upierz jak zwykle lub dokładnie wypłucz.

Przed użyciem Vanish Oxi Action zawsze postępuj zgodnie z instrukcją użycia na opakowaniu i przestrzegaj zaleceń producentów odzieży dotyczących prania.

Domowe sposoby przedstawione w artykule powstały na podstawie dogłębnej analizy tematu i doświadczenia autorów.

Pamiętaj, żeby zawsze sprawdzić dany sposób na małym niewidocznym fragmencie materiału - tak żeby mieć pewność, że tkanina nie ulegnie uszkodzeniu.