Usuwanie plam: to tak proste jak parzenie herbaty!

Prosty sposób na usuwanie plam z herbaty.

 


Zalej wrzątkiem liście zielonej herbaty. Parz przez mniej więcej trzy minuty i przecedź. Napar możesz, według upodobań, posłodzić miodem lub cukrem, dodać odrobinę soku z cytryny lub mleka.
Brzmi to jak rada średniowiecznego medyka, ale tak naprawdę to prosty przepis na przygotowanie herbaty! Herbata jest na drugim miejscu wśród najczęściej spożywanych napojów na świecie (pierwsze miejsce zajmuje woda). Wiadomo dlaczego: smakuje wyśmienicie, ma działanie pobudzające, orzeźwiające oraz zawiera dużo antyoksydantów, które pomagają zachować młody wygląd.
Niestety, herbata ma też tę właściwość, że pozostawia po sobie plamy. Powodem tego jest wysokie stężenie taniny - rodzaju roślinnego włókna. Dzięki niej właśnie herbaty od wieków używa się, jako barwnika do farbowania papieru, tkanin czy bejcowania drewna. Niestety, moment nieuwagi i możemy nią ufarbować coś, czego farbować w ogóle nie mieliśmy zamiaru!

Dlaczego tak się dzieje?

Plamy po herbacie oraz innych gorących napojach są trudne do usunięcia z powodu ich chemicznego składu. Gorące napoje składają się z bardzo trwałych kulistych cząstek, które parują w specyficzny sposób - od zewnątrz do środka. Oznacza to, że tanina w nich zawarta pozostaje w centralnej części, jako skoncentrowana plama na naszym ubraniu. Dlatego jest tak trudna do usunięcia.

Co możemy zrobić w tej sytuacji?

Jeśli wylejesz herbatę na ubranie, nie wpadaj w panikę. Choć usunięcie tego rodzaju plamy może wydawać się trudne, to jeśli zaczniesz działać od razu, pozbędziesz się jej bez problemu. Najpierw polej tkaninę ciepłą bieżącą wodą (zimna woda tylko utrwali plamę). Polewaj plamę wodą od lewej strony tkaniny, aby mogła zejść z niej tą samą drogą, którą się na nią dostała. W przeciwnym razie strumień wody wpychałby ją głębiej w materiał. Kiedy kolor plamy nie będzie już tak intensywny, wetrzyj w nią delikatnie Vanish Gold Oxi Action i pozostaw na plamie przez kilka minut. Następnie wypierz ubranie jak zawsze z miarką Vanisha oraz środkiem piorącym, którego zazwyczaj używasz. Po plamie nie pozostanie nawet ślad.
Zatem wstaw wodę na herbatę, zrelaksuj się i jak 70 tysięcy innych osób na świecie w tej samej sekundzie ciesz się filiżanką swojej herbaty i nie zamartwiaj się, co będzie jak ją rozlejesz!