Śliska sprawa

Tłuste plamy z oleju samochodowego, czy oliwy mogą okazać się trudne do usunięcia, jeśli nie zareagujesz na czas. Niektóre rodzaje oleju sprawiają wrażenie mniej szkodliwych niż pozostałe. Niestety wszystkie z nich mają podobne właściwości wnikania w tkaniny i pozostawiania charakterystycznych ciemnych śladów, których trudno się pozbyć nawet po kilku praniach. W tym artykule przedstawiamy najlepsze metody na pozbycie się tłustych plam i podpowiadamy, jak może pomóc w tym Vanish.


Usuwanie plam


Bez względu na to, czy właśnie zmieniałeś olej w samochodzie, czy zaliczyłeś wpadkę podczas gotowania, wszystkie plamy z oleju wymagają natychmiastowej reakcji. Im szybciej zareagujesz, tym łatwiej będzie pozbyć się plamy. Plamy staną się bardzo trudne do usunięcia już po kilku godzinach.

W przypadku większości tkanin należy natychmiast przemyć plamę gorącą wodą. Opłukanie od wewnątrz (z drugiej strony, niż ta na której pojawiła się plama) ułatwi pozbycie się plamy. Dokładne wypłukanie tkaniny jest skuteczne, ale z pewnością nie wystarczy, aby usunąć wszystkie pozostałości oleju.

Jeżeli nie masz obecnie dostępu do bieżącej wody, usuń nadmiar oleju łyżką lub innym przedmiotem o gładkich krawędziach. Następnie odsącz tłuszcz szmatką lub ręcznikiem papierowym. Uważaj, żeby nie rozmazać plamy, odsączaj tłuszcz ostrożnie, mocno przyciskając szmatkę do tkaniny.

Usuwanie plam z Vanish

Kiedy masz pod ręką Vanish, usuwanie plam staje się proste. Dla obu typów oleju użyj płynu Vanish Gold Oxi Action, który pozwoli Ci usunąć tłuszcz bez większych problemów.

Na początek rozprowadź 100 ml płynu w 4 litrach ciepłej wody i namocz zaplamione ubranie.
Pozostaw namoczoną tkaninę na maksimum godzinę, a w przypadku białych rzeczy na 6 godzin. To pomoże skutecznie pozbyć się oleju.
Po namoczeniu, nadszedł czas na pranie. Wybierz swoje standardowe ustawienia pralki, dodaj 100 ml płynu do bębna. Użyj proszku tak jak zwykle.
Plama z oleju powinna zniknąć. Teraz poczekaj, aż Twoje pranie wyschnie. Gotowe!
Jak uniknąć plam z oleju

Kiedy masz do czynienia z olejem, zawsze warto założyć fartuch lub inny strój ochronny, nawet stare ubranie! Dotyczy to szczególnie prac w garażu, gdzie wszystko wokół jest z natury pełne tłustych substancji. Zakładając stare ubrania, uchronisz nowe przed plamami i będziesz mógł cieszyć się nimi jak najdłużej. Fartuch to niezbędna część kuchennej garderoby, w szczególności, jeśli masz do czynienia z gorącym olejem lub gotującą się wodą. Podczas smażenia pryskający tłuszcz może zostawić mnóstwo małych plam, które będą trudniejsze do usunięcia niż w przypadku rozlania się oleju.