Plamy z tłuszczu

Plamy z tłuszczu są trudne do usunięcia. Jeśli nie zajmiemy się nimi właściwie, nie stosując skutecznej techniki ich usuwania, plamy te pozostaną na naszych ubraniach, bez względu na to, ilu cyklom prania je poddamy. Niemniej jednak nie jest to powód, aby je wyrzucać. Plamy z tłuszczu da się usunąć, choć wymaga to pewnego wysiłku i zdobycia odpowiedniej wiedzy. Poniżej przedstawiamy rady, jak pozbyć się plam z oleju. Przy okazji dowiemy się kilku innych rzeczy dotyczących usuwania plam z ubrań w ogóle.


Metoda Vanisha


Dokładne moczenie ubrania w roztworze wody i płynie Vanish Gold Oxi Action robi ogromną różnicę i pomaga pozbyć się plamy.

Aby pozbyć się plam z oleju, wymieszaj 100 ml płynu w 4l ciepłej wody.
Namocz ubranie na maksimum godzinę czasu (jeśli jest kolorowe) lub sześć godzin (w przypadku białego).
Następnie włóż ubranie do pralki, dodając 100ml płynu Vanish Gold Oxi Action i wypierz jak zwykle przy użyciu zwykłego środka piorącego.
Inne sugestie

Pamiętajmy, że wyschnięte plamy z oleju trudniej usunąć i dlatego warto zmyć je jak najszybciej. Na początek należy wytrzeć plamę ręcznikiem papierowym lub zwykłym. Zabieg ten pomoże usunąć część plamy i zapobiegnie jej rozprzestrzenianiu się.

Woda nie usuwa tłuszczu, ponieważ olej jest na nią odporny. Zmywanie plamy zapobiega jej rozprzestrzenianiu się, jednak woda powoduje, że plama się powiększa i staje się bardziej wyraźna. Zatem trzymaj plamę z daleka od wody, chyba że namoczysz ją z dodatkiem Vanisha.

Rady, jak zapobiec plamom na ubraniach

Założenie stroju roboczego lub fartucha ochroni nas przed większością tłustych plam, na które jesteśmy narażeni. Fartuch jest niezbędny w kuchni, ponieważ stanowi dodatkową warstwę ochronną na naszych ubraniach. Nie musimy zatem obawiać się plam powstających w sytuacjach od smażenia jajek począwszy a skończywszy na robieniu sałatek - jednym słowem w momencie pracy przy daniach, które gotujemy lub przygotowujemy przy użyciu oleju lub innych tłuszczów. Jeśli nosimy okulary, mogliśmy nie raz zauważyć na nich plamki tłuszczu powstałe w wyniku smażenia. Wyobraźmy sobie teraz podobne ich nagromadzenie na naszych ubraniach lub skórze. Zastosowanie wody i mydła (a w przypadku ubrań produktów Vanish) wystarczy, aby się z nimi rozprawić. Niemniej jednak ważne jest, aby zabezpieczyć się przed plamami, nie pozwalając im dotrzeć do naszych ubrań lub skóry.