Radzenie sobie z plamami: usuwanie plam z trawy i błota z odzieży sportowej

Uczucie wyjścia na boisko w deszczowy weekendowy poranek, w pełnej gotowości do zdrowej rywalizacji, jest nie do pobicia. Deszcz zalewa Ci oczy, a błoto wlewa się do butów, ale nie zdoła Cię to zniechęcić do rozgrywek - plamom na odzieży też się to nie uda.


Chociaż sport to element zdrowego stylu życia oraz coś, co każdy z nas uwielbia, to zabawa i radość zwykle nie obejmują już późniejszego prania. W przeszłości pranie odzieży sportowej było niełatwym zadaniem z dwóch powodów: błota i trawy.

Plamy z błota

Pierwszą rzeczą, o jakiej należy pamiętać, zanim przystąpimy do usuwania plam z błota, jest to, że trzeba pozostawić je do wyschnięcia. Jeśli spróbujesz zeskrobać grudy mokrego jeszcze błota, zwyczajnie rozmażesz je po całym ubraniu. Poczekaj, aż błoto zaschnie, wtedy łatwo się wykruszy i pozostawi jedynie ślad. Po wykruszeniu błota wymieszaj odplamiacz, na przykład Vanish Gold Oxi Action, z wodą i nałóż na plamę. Zamocz ubranie w gorącej wodzie i zostaw na godzinę, co pozwoli Vanishowi usunąć pozostałe błoto i brud z włókien materiału.

Po namoczeniu wrzuć ubranie do pralki na normalnym cyklu, dodając do proszku miarkę Vanisha, by mieć pewność, że po błocie nie zostanie żaden ślad.

Plamy z trawy

W przeciwieństwie do plam z błota, im szybciej zabierzemy się za usuwanie plamy z trawy, tym łatwiej ona zejdzie. Najlepiej spłukać ją zimną wodą - od spodniej strony materiału - aby nie weszła głębiej we włókna. Kiedy plama zostanie już dobrze zmoczona, można się zabrać za jej usuwanie.

Najlepsze rezultaty daje wtarcie odplamiacza Vanish w plamę z trawy i pozostawienie na maksymalnie 6 godzin, zgodnie z instrukcją użycia produktu. W przypadku białych rzeczy należy użyć specjalistycznego produktu do białych tkanin, na przykład Vanish Gold Oxi Action. Po upływie tego czasu upierz ubranie z dodatkiem miarki Vanisha, dzięki czemu pozbędziesz się plamy na dobre.

Wystarczy przestrzegać tych prostych wskazówek Vanisha, i nie martwić się, że zaplamione ubrania staną się Twoją plamą na honorze.