Dywany kontra dywaniki

Posiadanie grubego puszystego dywanu często poprawia komfort naszego życia, ale czasami (w szczególności dotyczy to cieplejszych krajów) jest to niestetety niepraktyczne. Z kolei ładny mały dywanik zdobiący podłogę z drewna lub kafelków sprawia, że nasz pokój wygląda na bardziej czysty i elegancki. Zarówno większe dywany, jak i mniejsze dywaniki sprawiają różne problemy jeśli chodzi o ich czyszczenie, ale na szczęście mamy proste sposoby, jak sobie z nimi poradzić. Poniżej prezentujemy wskazówki, jak skutecznie usunąć plamy z dywanów i dywaników.


Dywany


W przypadku dywanów, a w szczególności tych puszystych, pierwszym problemem może być samo zauważenie plam. Ważne jest, aby regularnie czyścić dywan, wtedy bowiem łatwiej będzie dostrzec na nim plamy. Jeśli posiadamy zwierzęta, dywan należy odkurzać co najmniej raz w tygodniu.

Jak tylko zauważysz plamę na swoim dywanie, nie czekaj z jej usuwaniem. Oto kilka prostych rad, jak to zrobić:
• Na początek zetrzyj nadmiar plamy i zmocz ją wilgotną szmatką lub chusteczką odświeżającą (bez dodatku alkoholu), aby powstrzymać plamę przed wniknięciem we włókna.
• Następnie zastosuj spray Vanish Oxi Action na poplamione miejsce i pozostaw na kilka minut. Na koniec wypierz dywan, a szpecąca plama zniknie bez śladu!

Dywaniki

Dywaniki, podobnie jak dywany, warto czyścić regularnie, aby móc jak najwcześniej zlokalizować na nich wszelkie brudne ślady i plamy. Zaletą niektórych dywaników jest to, że ich niewielki rozmiar pozwala na całkowite zanurzenie ich w wodzie. Namocz dywanik w wodzie z dodatkiem Vanish i pozostaw na 10 minut, a następnie wyjmij i wyczyść plamę miękką szczoteczką. Plama powinna natychmiast zniknąć.
Jeśli dywanik jest zbyt duży, aby zanurzyć go w wodzie, nie martw się! Rozłóż dywanik na płaskiej powierzchni i postępuj tak, jak w przypadku dużego dywanu.

Kolejne kroki

Plamy po niektórych produktach spożywczych i innych substancjach pozostawiają po sobie niepożądany zapach. Dzieje się tak, ponieważ małe cząsteczki zapachowe przyczepiają się do włókien tkaniny i pozostają na nich, mimo że plama jest już niewidoczna. Aby się z tym rozprawić, posyp takie miejsce proszkiem Vanish i pozostaw na około 20 minut. Proszek wchłonie niepożądane cząsteczki. Następnie usuń proszek odkurzaczem, a pozbędziesz się zapachu!
Bez względu na to, czy zdecydujesz się na zakup dywanu, czy dywanika- z Vanishem plamy nie będą stanowić problemu!