Nauka pisania bez plam z atramentu

Bez względu na to, czy Twoja pociecha walczy z kolejną kolorowanką czy może chce nauczyć się poprawnie literować Twoje imię, w ten sposób ćwiczy pisanie – nawet jeśli na razie, gdy patrzysz na stworzone dzieła, nie jest to do końca oczywiste. Opanowanie alfabetu może być sporym wyzwaniem, kiedy dziecko nie ma jeszcze „pewnej ręki”. Nawet jeśli mama i taka starają się pomóc, jak tylko mogą, plamy z atramentu są nieuniknione. To zupełnie normalne! Vanish bez problemu poradzi sobie z plamami z tuszu, a Ty możesz w tym czasie zająć się uczeniem malucha, jak stawiać idealną kreskę nad „T” i kropkę nad „i”. Nauka pisania nie musi być stresująca dla dziecka. Możecie zamienić ją w dobrą zabawę. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które warto wykorzystać, kiedy pomagasz dziecku w nauce pisania. 

Niezbędne przybory

Dla wielu dzieci, trzymanie długopisu czy ołówka w dłoni bywa niekomfortowe. Jesteśmy jednak przekonani, że jako rodzice na pewno znajdziecie sposób, żeby sobie z tym poradzić. Możecie na przykład wybrać długopisy z miękkim uchwytem, które są o wiele wygodniejsze. Korzystając z nich dziecko wie, jak dokładnie powinno ułożyć palce podczas pisania.
Osoby leworęczne i praworęczne trzymają przybory do pisania w nieco inny sposób. Obecnie w sprzedaży są dostępne długopisy, które zostały zaprojektowane w sposób uwzględniający te różnice. Nawet jeśli długopis wydaje Ci się wygodny w użyciu, wcale nie musi sprawdzić się u Twojego dziecka, jeśli pisze drugą ręką.

Poznaj największe wyzwania

To oczywiste, że nauka niektórych czynności przychodzi całkowicie naturalnie, podczas gdy nad innymi trzeba się trochę bardziej napracować. Najczęstsze problemy związane z nauką pisania wiążą się z uzyskaniem odpowiedniego kształtu liter, ich wielkością, odstępami między wyrazami czy pisaniem w prostej linii.

Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza

 Przejście od ołówka do długopisu oznacza cały zestaw nowych wyzwań, przy których trzeba liczyć się z rozlanym atramentem i plamami z tuszu. Jeśli pokażesz dziecku, że ślady z atramentu to nie koniec świata, Twój maluch na pewno nie będzie stresował się nauką pisania i będzie chętniej wykonywał kolejne ćwiczenia.

Jak ćwiczyć pisanie

Dziecko może ćwiczyć pisanie praktycznie wszędzie – niekoniecznie tylko przy biurku. Oczywiście pisanie przy stole jest wskazane, ale dlaczego by nie zabrać dziecka od czasu do czasu do ogrodu lub parku i pozwolić mu poćwiczyć pisanie właśnie tam? Dzięki temu dziecko nie będzie miało poczucia, że nauka pisania je ogranicza. A kiedy już skończy – pora na zabawę!

Codzienne nawyki

W dzisiejszych czasach dzieci spędzają mnóstwo czasu korzystając z telefonów i komputerów. Włączenie ćwiczenia pisania do codziennej „analogowej” rutyny sprawi, że dziecko nie będzie traktowało tego jak naukę. Poniżej znajdziesz kilka pomysłów.

  • Tworzenie list i naklejek (np. na domowe przetwory)
  • Ręczne pisanie liścików do innych domowników
  • Tworzenie własnych pocztówek

Gdy Twoje dziecko nie może się skupić…

Może się wydawać, że kolorowanie nie ma dużego znaczenia dla nauki pisania. Jednak także podczas wykonywania tej czynności, dziecko używa długopisów, ołówków i kredek, co wzmacnia mięśnie dłoni. Podobnie, zaparowane okno czy lustro w łazience to doskonała powierzchnia, na której dziecko może poćwiczyć kształty liter, bez konieczności długiego przesiadywania przy biurku.

Nie złość się

To zrozumiałe, że oboje możecie być trochę sfrustrowani, jeśli nie wszystko będzie od początku szło po Waszej myśli. Jednak wszystko może się zmienić – wystarczy dobre nastawienie, które zamieni naukę w zabawę. Odpowiedni system nagród i ustalenie łatwych do osiągnięcia celów to efektywne środki, które zachęcą dziecko do dalszych ćwiczeń.
Jeśli wciąż masz swoje pierwsze szkolne zeszyty, pokaż je dziecku. W końcu każdy kiedyś zaczynał! Pamiętaj, że plamy z atramentu to nic strasznego. Możecie bez przeszkód ćwiczyć dalej.
Na Waszych ubraniach pojawiły się plamy, których nie potrafisz się pozbyć lub chcesz podzielić się wskazówką z innymi? Odwiedź sekcję porad Vanish i podziel się swoimi doświadczeniami. Poznaj sprawdzone sposoby na usuwanie plam. Sprawdź tutaj.