Fast fashion, czyli dosłownie szybka moda, to odpowiedź branży odzieżowej na ciągłą ewolucję mody. Konsumenci są zachęcani do ciągłego kupowania kolejnych ubrań. Założeniem fast fashion jest kopiowanie trendów promowanych w kolorowych magazynach czy na wybiegach i masowa produkcja odzieży, którą potem sprzedaje się w atrakcyjnych cenach. Konsumenci są wprost zasypywani nowymi kolekcjami i zachęcani do zakupu, a ogromna liczba posiadanych ubrań powoduje, że przestają je szanować.

Konsumentom trudno jest chwilami odróżnić faktyczną potrzebę od zwykłej zachcianki, kiedy pod wpływem impulsu kupują ubrania. Producenci odzieży często wykorzystują psychologiczne mechanizmy, aby nakłonić do kolejnych zakupów. Spełniają wręcz marzenia o ubieraniu się modnie i tanio, a fakt, że ubrania są wątpliwej jakości, staje się drugorzędną kwestią. Kupowana masowo odzież szybko ulega zniszczeniom. Z każdym kolejnym praniem ubrania wyglądają coraz gorzej – zwłaszcza gdy używasz wysokich temperatur i pierzesz je wielokrotnie z powodu niedopranych plam. Hurtowa produkcja ubrań, których konsumenci szybko się pozbywają, bardzo źle wpływa na naszą planetę. Trend szybkiej mody prowadzi do wielu problemów, takich jak zanieczyszczone powietrze czy coraz mniejsza ilość wody na Ziemi.

Pamiętaj jednak, że fast fashion to tylko model biznesowy, na który masz realny wpływ!

FAST FASHION – JAK ZAPOBIEGAĆ TEMU ZJAWISKU?

Zjawisku fast fashion można zapobiegać w prosty sposób – ograniczając zakupy odzieżowe. Zajrzyj do swojej szafy i zastanów się, czy jej zawartość rzeczywiście wymaga ciągłego uzupełniania. Jeśli już musisz zrobić zakupy, rób je mądrze. Staraj się wybierać odzież dobrą gatunkowo i, co najważniejsze, dbaj o nią, stosując odpowiednie środki do prania.

Dzięki produktom Vanish Oxi Action, życie ubrań może być dłuższe! Ich innowacyjna formuła z aktywnym tlenem jest bezlitosna w stosunku do plam, a jednocześnie łagodna dla tkanin. Co więcej, Vanish jest skuteczny nawet w niskich temperaturach (już w 20°C) i chroni kolory przed zafarbowaniem, dzięki czemu Twoje ubrania będą dłużej wyglądać jak nowe! Z wielofunkcyjnym odplamiaczem Vanish Oxi Action w żelu usuniesz plamy nawet z bardzo delikatnych materiałów – nawet z jedwabiu czy wełny.

Vanish jest dostępny w formatach proszku, żelu i płynu, które wygodnie możesz dodawać do prania. Warto dodawać Vanisha do każdego prania i w ten sposób przedłużyć życie ubrań. Pamiętaj! Podejmuj świadome decyzje i dbaj o swoje ubrania z Vanishem.

Zalecane

Vanish Proszek do dużych powierzchni dywanów

ŻEL VANISH OXI ACTION DO KOLOROWYCH TKANIN

DODAJ DO PRANIA

 1. Dodaj do głównej komory szuflady pralki razem ze zwykłym środkiem do prania. Na trudne i zaschnięte plamy użyj 100ml. W innych przypadkach użyj 50ml. 1 korek = 60ml

W przypadku wyjątkowo trudnych plam:

ZAPIERZ PRZED PRANIEM

 1. Wylej 2 ml żelu Vanish na plamę i potrzyj, używając nakrętki od butelki.
 2. Pozostaw produkt na tkaninie max. 10 minut.
 3. Wypłucz porządnie lub pierz jak zwykle. Uzupełnij korek zgodnie z instrukcją prania.

NAMOCZ UBRANIE

 1. Dodaj jedną miarkę do 4l wody.
 2. Pozostaw ubrania w wodzie na max. 1h.
 3. Potrzyj plamę przed wypłukaniem.
 4. Upierz jak zwykle.

Przed użyciem Vanish Oxi Action zawsze postępuj zgodnie z instrukcją użycia na opakowaniu i przestrzegaj zaleceń producentów odzieży dotyczących prania.

Zalecane

Proszek vanish oxi action pink

PROSZEK VANISH OXI ACTION WIELOFUNKCYJNY ODPLAMIACZ DO KOLORÓW

DODAJ DO PRANIA

 1. Dodaj 1 miarkę (trudne i zaschnięte plamy) lub 1/2 miarki (zwykłe plamy) Vanisha do głównej komory szuflady pralki razem ze środkiem do prania.
 2. Upierz jak zwykle.

W przypadku wyjątkowo trudnych plam:

ZAPIERZ PRZED PRANIEM

 1. Dobrze wymieszaj 1/4 miarki proszku z 3/4 miarki wody.
 2. Nałóż mieszankę na całą powierzchnię plamy.
 3. Użyj dolnej części miarki do rozprowadzenia mieszanki po powierzchni plamy. Pozostaw na materiale maksymalnie do 5 minut.
 4. Upierz jak zwykle.

NAMOCZ UBRANIE

 1. Dodaj jedną miarkę do 4l wody.
 2. Pozostaw ubrania w wodzie na max. 1h.
 3. Potrzyj plamę przed wypłukaniem.
 4. Upierz jak zwykle.

W razie wątpliwości przed zastosowaniem przetestuj na małej, niewidocznej powierzchni. Zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami podanymi z tyłu opakowania.

FAST FASHION – JAK WPŁYWA NA PLANETĘ?

Fast fashion ma niestety negatywny wpływ na naszą planetę, m.in. z powodu produkcji ogromnej ilości gazów cieplarnianych przez przemysł odzieżowy. Szybka moda doprowadza do ogromnych odpadów tkaninowych na całym świecie oraz przyczynia się do marnowania wody. Na wyprodukowanie tylko jednej koszulki potrzeba aż 2500 litrów wody. Dokładnie tyle, ile starczy, aby zaspokoić pragnienie jednego człowieka przez 3 lata! Możesz więc sobie wyobrazić skalę marnotrawstwa tak cennego surowca. Niepokojący rozwój fast fashion może przyczynić się do tego, że wkrótce z terenu Ziemi znikną niektóre jeziora i rzeki. Ważne jest zatem, aby dokonywać świadomych wyborów, dbać o swoje ubrania i nosić je dłużej, a wodę pozostawić naturze.