Buty, które można bezpiecznie prać w pralce, to większość butów sportowych, tenisówki i trampki. Przed praniem zawsze jednak upewnij się, czy obuwie można prać w pralce. Wymagają one bowiem zastosowania bezpiecznego odplamiacza, który skutecznie usunie zabrudzenia, ale nie zniszczy materiału, z jakiego buty zostały wykonane. Do tego świetnie sprawdzi się Vanish, który jest skuteczny nawet w niskiej temperaturze.

Zanim włożysz buty do pralki, pamiętaj, aby porządnie je wyszczotkować. Dzięki temu pozbędziesz się piasku, resztek trawy czy gliny, które mogłyby osadzić się niepotrzebnie w bębnie. Dodatkowo wyjmij sznurowadła i wkładki. Pozostawienie sznurowadeł w oczkach butów może spowodować, że te miejsca nie zostaną odpowiednio oczyszczone podczas prania.

W ILU STOPNIACH PRAĆ BUTY?

Pranie butów w pralce jest bezpieczne, pod warunkiem że będzie odbywać się w niskiej temperaturze. Do tego rewelacyjnie sprawdzi się proszek lub żel Vanish Oxi Action (do kolorów albo bieli) – które są skuteczne już w 20°C! Możesz dodać je do prania razem ze zwykłym środkiem piorącym albo dla jeszcze mocniejszych efektów nakładać je bezpośrednio na plamę.

Aktywny tlen zawarty w formule Vanisha, siłą tysięcy bąbelków wnika głęboko w tkaninę i bezpiecznie usuwa plamę, rozbijając jej molekuły. Dzięki niskiej temperaturze buty nie tracą oryginalnego koloru i nie niszczą się. Co więcej, Vanish jest bezpieczny dla tkanin, ponieważ nie zawiera chloru.

Wystarczy dodać miarkę żelu lub proszku Vanish Oxi Action do prania razem ze środkiem piorącym, by cieszyć się nieskazitelną czystością butów!

Żel Vanish Oxi Action możesz nałożyć również bezpośrednio na plamę. Z kolei proszek należy najpierw połączyć z wodą w odpowiednich proporcjach i dopiero taką mieszankę umieścić w najbardziej zabrudzonym miejscu.

Zalecane

Proszek Vanish Oxi Action wielofunkcyjny odplamiacz do kolorów

PROSZEK VANISH OXI ACTION WIELOFUNKCYJNY ODPLAMIACZ DO KOLORÓW

DODAJ DO PRANIA

 1. Dodaj 1 miarkę (trudne i zaschnięte plamy) lub 1/2 miarki (zwykłe plamy) Vanisha do głównej komory szuflady pralki razem ze środkiem do prania.
 2. Upierz jak zwykle.

W przypadku wyjątkowo trudnych plam:

ZAPIERZ PRZED PRANIEM

 1. Dobrze wymieszaj 1/4 miarki proszku z 3/4 miarki wody.
 2. Nałóż mieszankę na całą powierzchnię plamy.
 3. Użyj dolnej części miarki do rozprowadzenia mieszanki po powierzchni plamy. Pozostaw na materiale maksymalnie do 5 minut.
 4. Upierz jak zwykle.

NAMOCZ UBRANIE

 1. Dodaj jedną miarkę do 4l wody.
 2. Pozostaw ubrania w wodzie na max. 1h.
 3. Potrzyj plamę przed wypłukaniem.
 4. Upierz jak zwykle.

W razie wątpliwości przed zastosowaniem przetestuj na małej, niewidocznej powierzchni. Zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami podanymi z tyłu opakowania.

Zalecane

Pianka Vanish do prania dywanów i tapicerek

ŻEL VANISH OXI ACTION DO KOLOROWYCH TKANIN

DODAJ DO PRANIA

 1. Dodaj do głównej komory szuflady pralki razem ze zwykłym środkiem do prania. Na trudne i zaschnięte plamy użyj 100ml. W innych przypadkach użyj 50ml. 1 korek = 60ml

W przypadku wyjątkowo trudnych plam:

ZAPIERZ PRZED PRANIEM

 1. Wylej 2 ml żelu Vanish na plamę i potrzyj, używając nakrętki od butelki.
 2. Pozostaw produkt na tkaninie max. 10 minut.
 3. Wypłucz porządnie lub pierz jak zwykle. Uzupełnij korek zgodnie z instrukcją prania.

NAMOCZ UBRANIE

 1. Dodaj jedną miarkę do 4l wody.
 2. Pozostaw ubrania w wodzie na max. 1h.
 3. Potrzyj plamę przed wypłukaniem.
 4. Upierz jak zwykle.

Przed użyciem Vanish Oxi Action zawsze postępuj zgodnie z instrukcją użycia na opakowaniu i przestrzegaj zaleceń producentów odzieży dotyczących prania.

PRANIE BUTÓW W PRALCE – JAKI PROGRAM WYBRAĆ?

Buty, podobnie jak bieliznę, najlepiej prać w specjalnych woreczkach – każdy but w osobnym woreczku. Jeśli takich nie masz, możesz użyć zwykłych poszewek na poduszki. Do pralki włóż dodatkowo ręcznik lub koc, dzięki czemu podczas prania buty nie będą się obijać tak mocno o bęben. Dla najlepszych efektów dodaj miarkę Vanisha razem ze zwykłym środkiem do prania.

 • Do prania butów najlepiej sprawdzi się program prania ręcznego bez wirowania bądź dedykowany delikatnym tkaninom. Jeśli chcesz jedynie odświeżyć obuwie – wybierz krótki program, np. 30–15-minutowy.

Vanish nie tylko skutecznie usuwa nawet najtrudniejsze plamy w niskich temperaturach, ale także zwalcza brzydkie zapachy.

PRANIE BIAŁYCH BUTÓW

Podczas prania białych butów postępuj tak samo, jak w przypadku kolorowych. Do prania dodaj natomiast Vanish do Białego , który nie tylko skutecznie usunie zabrudzenia już w 20°C, ale także sprawi, że tkaniny zachowają idealną biel, nawet po 50 praniach! Co więcej, nie zawiera chloru, przez co jest bezpieczny dla delikatnych materiałów.

Pamiętaj, aby poszewki od poduszek, w które włożysz buty czy ręcznik, były w jasnych kolorach. Unikniesz wówczas zafarbowania. Na białych butach pojawiają się czasami nieestetyczne żółte zacieki po praniu. Aby tego uniknąć, zawsze pierz białe buty w niskiej temperaturze i w środkach dedykowanym jasnym tkaninom. Po praniu susz buty w ciepłym, ale nie nasłonecznionym miejscu.