Zrozumienie znaczenia symboli prania:

Zastanawiałeś się, co oznaczają tajemnicze symbole prania na metce? To właśnie dzięki nim dowiesz się, jak czyścić, suszyć i prasować daną tkaninę, aby na długo zachowała swój kolor, teksturę i miękkość. Rozszyfrujesz też, czy można ją prać chemicznie, lub wybielać. Te małe, ale istotne symbole pomogą zachować idealny stan ulubionych ubrań. Przygotuj się więc na lekcję kodowania! Podpowiemy też, co dodać do prania, aby Twoje rzeczy zachowały na długo piękny wygląd.

Symbole dotyczące prania

Chcesz, aby Twoje ubrania zachowały swój piękny wygląd na długo? Piorąc je, zawsze stosuj się do symboli prania na metkach.

Możesz prać tkaninę w pralce, jeśli na metce jest symbol wanny z falistą linią. Oznacza to, że jest ona odporna na standardowe cykle prania, ale pamiętaj, aby zawsze sprawdzić, czy nie ma na metce dodatkowych wskazówek! Koniecznie zwróć uwagę na temperaturę, stosowanie odpowiednich detergentów i wybór optymalnego cyklu prania (o dostępnych cyklach informują z kolei symbole na pralce). Informację o maksymalnej temperaturze prania również znajdziesz na metce, to symbol wanny z oznaczeniem np. 30℃ lub 40℃.

Pamiętaj, że nie wszystkie tkaniny są przeznaczone do prania w pralce. Wanna przekreślona z krzyżykiem wskazuje, że dany materiał nie powinien być prany w pralce, ponieważ może ulec uszkodzeniu lub po prostu się skurczy. Na metce znajdziesz wskazówki dotyczące alternatywnych metod czyszczenia. Jedną z nich, zalecaną szczególnie przy bardzo delikatnych tkaninach, jest pranie ręczne. Symbol prania wanna z dłonią to jasna informacja, że materiał nie może być prany w pralce. Warto pamiętać, że przy praniu ręcznym również należy stosować odpowiednie detergenty i kontrolować temperaturę wody.

SYMBOLE PRANIA

    Prać maksymalnie w temperaturze 30°C

    Prać maksymalnie w temperaturze 30°C

    Prać maksymalnie w temperaturze 60°C

    Prać maksymalnie w temperaturze 60°C

    Prać maksymalnie w temperaturze 90°C

    Prać maksymalnie w temperaturze 90°C

    Prać z zachowaniem ostrożności

    Prać z zachowaniem ostrożności

    Nie prać

    Nie prać

    Prać ręcznie

    Prać ręcznie

Symbole dotyczące prania chemicznego

Istnieją sytuacje, w których czyszczenie chemiczne może być lepszą opcją dla ubrań niż tradycyjne pranie w pralce, szczególnie w przypadku bardzo delikatnych tkanin (np. wełna, jedwab), trudnych do usunięcia plam (np. z oleju lub wina), ale także jeśli zależy nam na utrzymaniu jakości materiału (np. płaszcze i garnitury) lub jeśli ubrania posiadają wykończenia, które łatwo uszkodzić w pralce (np. ozdobne aplikacje).

Koło to symbol prania na metce, który oznacza, że tkaninę można czyścić chemicznie. Odwrotnie – koło przekreślone krzyżykiem to informacja, że materiału nie można czyścić na sucho i należy zrezygnować z tego sposobu nawet jeśli jest bardzo zabrudzony.

Są tkaniny, które można czyścić wyłącznie na sucho. Oznaczenie na metce koła z literą wewnątrz (np. A, F, P) jest informacją dla pralni, którego środka należy użyć do danego typu tkaniny.

SYMBOLE PRANIA CHEMICZNEGO

    Czyścić chemicznie

    Czyścić chemicznie

    Nie czyścić chemicznie

    Nie czyścić chemicznie

    Czyścić profesjonalnie na mokro

    Czyścić profesjonalnie na mokro

Symbole dotyczące wybielania

Nieprawidłowe stosowanie wybielaczy może prowadzić do uszkodzenia lub wyblaknięcia materiału, dlatego zawsze sprawdzaj symbole dotyczące wybielania na metkach ulubionych ubrań. Te instrukcje mają zawsze kształt trójkątów.

Trójkąt przekreślony krzyżykiem oznacza, że danej tkaniny nie można wybielać. Pamiętaj, że nie każdy materiał jest odporny na działanie wybielaczy, które mogą spowodować uszkodzenia jego struktury, ale też przebarwienia czy po prostu wyblaknięcie materiału. Rozcieńczony wybielacz możesz stosować, jeśli na metce jest symbol trójkąta.

Na metce możesz znaleźć też jeszcze jeden symbol prania – trójkąt z dwiema ukośnymi liniami. To informacja, że dozwolone jest wyłącznie usuwanie plam detergentami bez chloru. Zastanawiasz się, czy takie oczyszczanie będzie skuteczne? Podpowiadamy!

Wybierz produkty Vanisha, ponieważ nie zawierają wybielaczy chlorowych, a ich siła odplamiania tkwi w aktywnym tlenie. Dzięki temu Vanish nie tylko skutecznie usuwa plamy w sposób bezpieczny dla tkanin, ale też chroni je przed zafarbowaniem podczas prania i zwalcza nieprzyjemne zapachy. Możesz je stosować niezależnie czy Twoje ubrania są z bawełny i poliestru, delikatnego jedwabiu czy wymagającej wełny.

Pamiętaj, że Vanish ma też wysoką skuteczność, nawet jeśli pierzesz w niskiej temperaturze, co dodatkowo chroni kolory przed wyblaknięciem. Aby Twoje ubrania dłużej wyglądały jak nowe, dodaj Vanish do każdego prania, a jeśli walczysz z już osadzonymi w materiale plamami, możesz dodatkowo nanieść produkt na zabrudzone miejsce bezpośrednio przed praniem.

SYMBOLE WYBIELANIA

    Można wybielać

    Można wybielać

    Można chlorować

    Można chlorować

    Nie chlorować

    Nie chlorować

    Nie wybielać

    Nie wybielać

    Stosować wybielacze tlenowe

    Stosować wybielacze tlenowe

Zalecane

Vanish Oxi Action żel do prania kolorów

Vanish Oxi Action żel do prania kolorów

Instrukcje

  1. Wylej 2 ml żelu Vanish na plamę i potrzyj, używając nakrętki od butelki.
  2. Pozostaw produkt na tkaninie max. 10 minut.
  3. Wypłucz porządnie lub pierz jak zwykle. Uzupełnij korek zgodnie z instrukcją prania.

Pamiętaj, aby przed użyciem zawsze zapoznać się z instrukcją, którą znajdziesz na opakowaniu. Dodawaj miarkę Vanisha do każdego prania, aby podwoić długość życia ubrań!

Zalecane

Vanish Oxi Action do prania białego

Vanish Oxi Action do prania białego

Instrukcje

  1. Dobrze wymieszaj 1/4 miarki proszku z 3/4 miarki wody.
  2. Nałóż mieszankę na całą powierzchnię plamy.
  3. Użyj dolnej części miarki do rozprowadzenia mieszanki po powierzchni plamy. Pozostaw na plamie maksymalnie do 5 minut.
  4. Upierz jak zwykle.

W razie wątpliwości przed zastosowaniem przetestuj na małej, niewidocznej powierzchni. Zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami podanymi z tyłu opakowania. Dodawaj miarkę Vanisha do każdego prania, aby podwoić długość życia ubrań!

Symbole dotyczące suszenia

Jeśli pranie jest już skończone, pora na suszenie! Prawidłowe suszenie nie tylko zabezpiecza tkaniny przed uszkodzeniem (np. skurczeniem), ale jednocześnie chroni kolory i pozwala zachować odpowiedni kształt ubrań (zapobiega deformacjom). Pamiętaj:

  • kwadrat z zakrzywioną linią wewnątrz to informacja, że tkaninę należy powiesić do wyschnięcia;
  • kwadrat z trzema pionowymi liniami wewnątrz – susz ubranie na wieszaku;
  • kwadrat z poziomą linią wewnątrz – jeśli widzisz ten symbol na metce, rozłóż odzież do suszenia na płasko. W przeciwnym razie materiał może stracić swoje parametry. Dotyczy to przede wszystkim tzw. odzieży technicznej.

SYMBOLE SUSZENIA

    Suszyć bez użycia mechanicznej suszarki

    Suszyć bez użycia mechanicznej suszarki

    Nie suszyć

    Nie suszyć

    Suszyć w pozycji poziomej

    Suszyć w pozycji poziomej

    Suszyć w pozycji pionowej

    Suszyć w pozycji pionowej

    Suszyć rozwieszone

    Suszyć rozwieszone

    Suszyć w cieniu

    Suszyć w cieniu

    Nie wykręcać

    Nie wykręcać

Symbole dotyczące suszenia mechanicznego

Możesz suszyć ubrania w suszarce bębnowej, jeśli na metce znajdziesz symbol kwadratu z kółkiem w środku. Nie wkładaj prania do suszenia jeśli widzisz kwadrat przekreślony krzyżykiem.

To jednak nie wszystko, równie ważna jest temperatura. Jeśli będzie zbyt wysoka, delikatne tkaniny mogą ulec uszkodzeniu. Dlatego zwróć uwagę na symbol okręgu z kropkami wewnątrz. Im więcej kropek, tym wyższą temperaturę możesz ustawić.

SYMBOLE SUSZENIA MECHANICZNEGO

    Można suszyć bębnowo

    Można suszyć bębnowo

    Nie suszyć bębnowo

    Nie suszyć bębnowo

    Można suszyć w suszarce w niskiej temperaturze

    Można suszyć w suszarce w niskiej temperaturze

    Można suszyć w suszarce w normalnej temperaturze

    Można suszyć w suszarce w normalnej temperaturze

    Suszyć z zachowaniem ostrożności

    Suszyć z zachowaniem ostrożności

Symbole dotyczące prasowania

Zanim Twoje wysuszone pranie trafi do szafy, część rzeczy trzeba jeszcze wyprasować. Z rozpoznaniem tych oznaczeń na metce nie powinno być problemu, ponieważ wszystkie przypominają… Żelazko. Niestety, każda tkanina rządzi się swoimi prawami i jeśli na metce widzisz symbol przekreślonego krzyżykiem żelazka, nie prasuj ubrania, ponieważ możesz je nieodwracalnie zniszczyć! Tylko jeśli widzisz na metce symbol żelazka bez żadnych dodatkowych oznaczeń, masz pewność, że tkanina może być prasowana w dowolnej temperaturze.

Natomiast jedna, dwie lub trzy kropki oznaczone na żelazku są informacją o maksymalnej temperaturze prasowania, która jeśli będzie zbyt wysoka, uszkodzi materiał. Pamiętaj też, że nie wszystkie z ulubionych ubrań możesz prasować żelazkiem na parę. Zanim to zrobisz, sprawdź czy na metce nie ma przypadkiem symbolu przekreślonego żelazka z wychodzącymi ze spodu liniami!

Teraz już wiesz, że pranie to nie wszystko. Od dziś zawsze sprawdzaj oznaczenia na metkach. Odpowiednie suszenie i prasowanie również przedłużą żywotność Twoich ulubionych ubrań. Podobnie jak produkty Vanisha, dlatego nie zapomnij dodawać ich do każdego prania, zwłaszcza jeśli wybierasz program z niską temperaturą.

SYMBOLE PRASOWANIA

    Prasować w temperaturze maksymalnej 110°C

    Prasować w temperaturze maksymalnej 110°C

    Prasować w temperaturze maksymalnej 150°C

    Prasować w temperaturze maksymalnej 150°C

    Prasować w temperaturze maksymalnej 200°C

    Prasować w temperaturze maksymalnej 200°C

    Nie prasować

    Nie prasować

    Prasować bez pary

    Prasować bez pary