Każdy, kto choć raz miał do czynienia z plamami z pomidora i sosu pomidorowego, wie, jak frustrujące mogą być próby ich usunięcia. Zwłaszcza jeśli nie używasz odpowiednich produktów. Pomidory lub koncentrat pomidorowy są popularnymi składnikami wielu potraw i równie często pozostawiają trudne do usunięcia ślady na ubraniach czy obrusach. Oto praktyczne wskazówki i sprawdzone triki, które pozwolą Ci stawić czoła tym uporczywym zabrudzeniom.

PLAMY Z POMIDORA I SOSU POMIDOROWEGO - KTÓRE TRUDNIEJ USUNĄĆ?

Zarówno sama pulpa pomidorowa, jak i intensywnie czerwony sos mogą zostawić trudne do usunięcia plamy na różnych tkaninach, takich jak ubrania, dywany czy obrusy. Oba produkty zawierają naturalne barwniki i kwasy, które głęboko wnikają w tkaninę i tworzą trudne do usunięcia plamy.

Pamiętaj, że pomidor ma wysoką zawartość likopenu, czyli substancji odpowiedzialnej za jego intensywną czerwień. Likopen jest rozpuszczalny w tłuszczach, co sprawia, że plamy z pomidora często przenikają głęboko w strukturę tkaniny. Tłusta powłoka dodatkowo utrudnia dostęp substancjom do kolorowych cząsteczek plamy. Z kolei sos pomidorowy może zawierać dodatkowe składniki, takie jak olej, przyprawy czy cukier, które z kolei mogą wpływać na trwałość plamy.

Właśnie dlatego ważne jest szybkie działanie i zastosowanie odpowiednich produktów. Nie ma znaczenia czy na ulubionej bluzce masz świeżą czy starą plamę. Z Vanishem pozbędziesz się wszystkich zabrudzeń, nawet piorąc w niskiej temperaturze.

 • Jeśli plama jest świeża, natychmiast usuń nadmiar substancji z powierzchni materiału, unikając rozcierania plamy, przez co barwnik mógłby głęboko wniknąć we włókno tkaniny.
 • Przepłucz świeżą plamę z pomidora zimną wodą. Wypłukanie ubrania w bieżącej wodzie pomoże usunąć część barwnika i ograniczyć wnikanie plamy w materiał.

JAK USUNĄĆ NOWE I STARE PLAMY Z POMIDORA?

Z odpowiednimi produktami usuwanie plam z pomidora wcale nie musi być trudne. Nawet jeśli zabrudzenia są stare lub obawiasz się, że delikatne tkaniny stracą swój piękny wygląd lub intensywny kolor.

Proszek Vanish Oxi Action, dzięki sile aktywnego tlenu, usuwa plamy nawet w 20°C. Innowacyjna formuła, do której dodaliśmy katalizator wzmacniający działanie aktywnego tlenu, z łatwością przenika nawet przez tłustą warstwę plamy, usuwając z tkaniny kolorowe cząsteczki zabrudzenia. Vanish nie zawiera chlorowych wybielaczy, więc jest bezpieczny dla kolorów, chroni je przed farbowaniem, zapewnia higieniczną czystość i zwalcza brzydkie zapachy. Dodając Vanisha do każdego prania, możesz prać w niższej temperaturze, chroniąc ubrania i przedłużając ich życie. Możesz dodać proszek Vanish do prania rzeczy z bawełny, poliestru, ale też lnu i dżinsu.

Aby przedłużyć piękny wygląd jedwabiu czy wełny zastosuj Vanish Oxi Action wielofunkcyjny odplamiacz w żelu, który skutecznie usunie plamy z pomidora lub sosu pomidorowego. Możesz go stosować do każdego prania ulubionej sukienki czy swetra nawet jeśli nie ma na nich widocznych plam, bo Vanish dodatkowo chroni kolory przed farbowaniem i zwalcza nieprzyjemne zapachy. W ten sposób możesz skutecznie przedłużyć życie tych ubrań.

Zalecane

PROSZEK VANISH OXI ACTION WIELOFUNKCYJNY ODPLAMIACZ DO KOLORÓW

PROSZEK VANISH OXI ACTION WIELOFUNKCYJNY ODPLAMIACZ DO KOLORÓW

DODAJ DO PRANIA

 1. Dodaj 1 miarkę (trudne i zaschnięte plamy) lub 1/2 miarki (zwykłe plamy) Vanisha do głównej komory szuflady pralki razem ze środkiem do prania.
 2. Upierz jak zwykle.

W przypadku wyjątkowo trudnych plam:

ZAPIERZ PRZED PRANIEM

 1. Dobrze wymieszaj 1/4 miarki proszku z 3/4 miarki wody.
 2. Nałóż mieszankę na całą powierzchnię plamy.
 3. Użyj dolnej części miarki do rozprowadzenia mieszanki po powierzchni plamy. Pozostaw na materiale maksymalnie do 5 minut.
 4. Upierz jak zwykle.

NAMOCZ UBRANIE

 1. Dodaj jedną miarkę do 4l wody.
 2. Pozostaw ubrania w wodzie na max. 1h.
 3. Potrzyj plamę przed wypłukaniem.
 4. Upierz jak zwykle.

W razie wątpliwości przed zastosowaniem przetestuj na małej, niewidocznej powierzchni. Zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami podanymi z tyłu opakowania.

Zalecane

Pianka Vanish do prania dywanów i tapicerek

ŻEL VANISH OXI ACTION DO KOLOROWYCH TKANIN

DODAJ DO PRANIA

 1. Dodaj do głównej komory szuflady pralki razem ze zwykłym środkiem do prania. Na trudne i zaschnięte plamy użyj 100ml. W innych przypadkach użyj 50ml. 1 korek = 60ml

W przypadku wyjątkowo trudnych plam:

ZAPIERZ PRZED PRANIEM

 1. Wylej 2 ml żelu Vanish na plamę i potrzyj, używając nakrętki od butelki.
 2. Pozostaw produkt na tkaninie max. 10 minut.
 3. Wypłucz porządnie lub pierz jak zwykle. Uzupełnij korek zgodnie z instrukcją prania.

NAMOCZ UBRANIE

 1. Dodaj jedną miarkę do 4l wody.
 2. Pozostaw ubrania w wodzie na max. 1h.
 3. Potrzyj plamę przed wypłukaniem.
 4. Upierz jak zwykle.

Przed użyciem Vanish Oxi Action zawsze postępuj zgodnie z instrukcją użycia na opakowaniu i przestrzegaj zaleceń producentów odzieży dotyczących prania.