Płaszcze i kurtki wolne od plam

Kurtka czy płaszcz wprost przyciągają trudne do usunięcia plamy, na przykład z błota, kawy czy tuszu, a czasem ciężko się zdecydować, w jaki sposób zabrać się za ich usuwanie. Ten przewodnik podpowie Ci, jak usuwać te paskudne plamy bez uszkodzenia materiału tak, by Twoje zimowe ubrania nie były skazane na tkwienie na spodzie szafy. Niezależnie od tego, czy plama jest świeża, czy też dobrze zaschnięta - mamy na nią sposób.

Błoto i ziemia

Zanim zabierzesz się za usuwanie plam z błota i ziemi, musisz pozwolić im wyschnąć. Jeśli zaczniesz je usuwać na mokro, prawdopodobnie rozmażesz je i tylko pogorszysz sprawę. Po wyschnięciu błota czy ziemi, zeskrob większe fragmenty tak, by powierzchnia materiału była gładka. Wymieszaj Vanish Gold Oxi Action z wodą i nałóż sporą ilość na plamę. Jeśli plama zacznie znikać, przepłucz ją gorącą wodą, jednocześnie szorując.

Jeśli plama wciąż jest widoczna, zamocz ubranie w gorącej wodzie i zostaw na godzinę, dodając więcej Vanish, jeśli trzeba. Pozwoli to usunąć resztę błota czy ziemi z kurtki. Po czasie koniecznym do namoczenia ubrania (i pod warunkiem, że nadaje się do prania w pralce), wrzuć je do pralki i nastaw na cykl regularny, dodając miarkę Vanish, by mieć pewność, że znikną wszelkie ślady po plamie.

Tusz z długopisów

Wynalazca długopisów ma sporo na sumieniu. Skłonność długopisów do wyciekania w kieszeni sprawia, że bywają równie frustrujące co wygodne, a do niedawna taki wypadek oznaczał śmierć kurtki czy marynarki. Proces usuwania plamy wydaje się niemal niemożliwy, jeśli nie wiesz, od czego zacząć. Na szczęście plamy z tuszu są proste do usunięcia.

Zacznij od wtarcia odplamiacza Vanish w płynie w materiał. Po dokładnym pokryciu plamy preparatem pozwól mu zadziałać i pozostaw ubranie nawet na cztery godziny. Sprawdzaj, czy plama zaczyna znikać, a jeśli już zniknęła zupełnie, spłucz reszki pod gorącą wodą.

Plamy z kawy

To, dlaczego plamy z kawy są tak trudne do usunięcia, można z powodzeniem wyjaśnić naukowo. Dzieje się tak, ponieważ cząsteczki kawy skupiają się w kule, co oznacza, że ciecz wyparowuje bardzo szybko i równomiernie od zewnątrz, pozostawiając w środku skoncentrowane cząsteczki, które osadzają się na włóknach tkanin.

Jeśli zachlapiesz sobie kawą kurtkę, zmocz plamę zimną wodą tak szybko, jak się da. Następnie, po powrocie do domu, wetrzyj odplamiacz Vanish Gold Oxi Action i pozostaw, żeby zaczął działać. Jeśli kurtka nadaje się do prania, to upierz ją w proszku do prania z dodatkową miarką Vanish, aby pozbyć się resztki ewentualnych śladów. Jeśli nie da się jej prać, ostrożnie spłucz plamę zimną wodą i szoruj materiał dopóki dobrze się nie wypłucze.

 

No i proszę, oto kilka wskazówek, jak usuwać plamy najczęściej pojawiające się na kurtkach. Teraz już będziesz wiedzieć, jak usuwać plamy z tuszu, kawy i błota bez najmniejszego problemu.