Wybór idealnego dywanu

Urządzanie mieszkania to niekończąca się seria trudnych decyzji. Jaki kolor ścian wybrać? Prysznic czy wanna? Meble sosnowe czy dębowe? Wybór odpowiedniego dywanu także nie jest prosty, a przed podjęciem decyzji trzeba wziąć pod uwagę mnóstwo czynników. Znalezienie przyjemnego w dotyku dywanu w odpowiednim rozmiarze i atrakcyjnej cenie może trochę potrwać. Jednak odpowiedni dywan będzie zdobił Twoje mieszkania przez lata. W tym artykule podpowiemy Ci, na co zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru dywanu. Podzielimy się także naszymi poradami dotyczącymi usuwania plam.


Dywany do poszczególnych pomieszczeń

Ważne jest, aby odpowiednio dobrać dywan do pokoju, w którym zamierzasz go umieścić. W sypialni najlepiej sprawdzi się miękki, dosyć gruby dywan, po którym będziesz z przyjemnością chodzić boso. Do salonu najlepiej nada się cieńszy dywan z krótkim włosiem. Tego typu dywany są znacznie łatwiejsze do czyszczenia! Wybierając dywan na schody lub do przedpokoju, w pierwszej kolejności zwracaj uwagę na kwestie praktyczne. Wybierz dywan, który będzie odporny na zabrudzenia, dzięki czemu będzie Ci służył przez długi czas.

Komfort dla Twoich stóp

Wybierz taki dywan, po którym będzie się przyjemnie chodziło. Niektórzy preferują cienkie dywany, podczas gdy inni uwielbiają chodzić boso, po puszystej, miękkiej powierzchni. Decyzja należy do Ciebie! Wybierz dywan, który będzie dla Ciebie najwygodniejszy i najlepiej sprawdzi się w wybranym pomieszczeniu.

Typy dywanów

W zależności od techniki wykonania można wyróżnić kilka typów dywanów. Najpopularniejsze są dywany plecione oraz te z wystającym włosiem. Istnieje także kilka bardziej skomplikowanych sposobów szycia dywanów. Wykonanie dywanów z tkanym pokryciem należy do najbardziej czasochłonnych. Czasami określenie techniki przygotowania jest możliwe dopiero, kiedy przyjrzymy się spodniej warstwie dywanu.

Mata antypoślizgowa

Odpowiedni dywan to podstawa, jednak istotne jest także właściwe przygotowanie podłoża. Antypoślizgowa podkładka sprawi, że Twój dywan nie będzie się przesuwać, co jest to szczególnie przydatne podczas odkurzania oraz usuwania plam. Poza tym maty zmniejszają ryzyko poślizgnięcia się na dywanie, co jest szczególnie istotne, jeśli w domu mieszkają dzieci. Maty takie posiadają także właściwości izolujące oraz tłumią dźwięki.

Zasady pielęgnacji dywanów

Niektóre typy dywanów są bardziej podatne na zabrudzenia niż inne. Warto dowiedzieć się, jak prać dywany i poznać najskuteczniejsze techniki czyszczenia i pielęgnacji, zanim przystąpisz do usuwania plam. Plamy są najbardziej widoczne na jasnych, śnieżnobiałych i kremowych dywanach. Jeśli na Twoim jasnym dywanie pojawią się plamy z czerwonego wina, natychmiast skorzystaj z porad Vanisha!

Usuwanie plam z Vanish

Już w chwili zakupu nowego dywanu, warto zaopatrzyć się w zestaw produktów Vanish. Dzięki temu będziesz mieć go zawsze pod ręką, kiedy na Twoim dywanie pojawią się uporczywe plamy. Do czyszczenia większych powierzchni najlepiej jest wykorzystać piankę Vanish do czyszczenia dywanów i tapicerek lub szampon do prania ręcznego Vanish. Spray do dywanów i tapicerki Vanish Oxi Action wnika głęboko w strukturę dywanu, skutecznie usuwając plamy. Nasza lista czynników, na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru dywanu jest już gotowa. O czym jeszcze warto pamiętać przy zakupie? Odwiedź fanpage Vanish na Facebooku i podziel się z nami Twoimi pomysłami.