Jak usunąć wosk z ubrania domowymi sposobami?

Światło świec czy kolorowych lampionów dodaje magii i tworzy romantyczny nastrój, zwłaszcza w jesienne i zimowe wieczory. Niestety, czasem zdarza się, że wosk pozostawia nieestetyczne plamy na naszych ulubionych ubraniach. Jak poradzić sobie z ich usunięciem domowymi sposobami?

Wykorzystaj zamrażarkę lub kostki lodu

Jeśli wosk jest jeszcze miękki, najlepiej go zamrozić. Po prostu włóż ubranie do zamrażarki na kilka godzin, aby wosk stwardniał. Następnie delikatnie zeskrob go nożem lub innym ostrym przedmiotem, zwracając szczególną uwagę, aby nie uszkodzić tkaniny.

Inną skuteczną metodą usuwania plam z wosku jest chłodzenie lodem. Nałóż kilka kostek lodu na plamę i ponownie poczekaj, aż wosk stwardnieje. Możesz również zamknąć ubranie w plastikowej torebce i umieścić je w zamrażarce na kilka minut. Po stwardnieniu delikatnie zdrap wosk.

Uprasuj ubranie przez pergamin lub papierowy ręcznik

Jeśli wosk jest już zaschnięty, możesz użyć metody z pergaminem i żelazkiem. Umieść papier pergaminowy na plamie z wosku, a następnie delikatnie wyprasuj. Pod wpływem ciepła wosk stopi się i wniknie w jego strukturę. Pamiętaj, aby ustawić niską temperaturę i nie przypalić ubrania.

Jeśli nie masz w domu pergaminu, możesz go zastąpić ręcznikiem papierowym. Połóż ręcznik na plamie z wosku, a następnie przeprasuj. Pod wpływem temperatury wosk się stopi i zostanie wchłonięty przez ręcznik. Możesz powtarzać tę czynność, aż plama całkowicie zniknie.

Jak prać ubrania zabrudzone woskiem?

Jednym z domowych sposobów na spranie tłustych plam, które zostawia wosk na tkaninach, jest użycie szarego mydła. Nie zawsze jednak ten sposób pozwala na całkowite pozbycie się tłustych zabrudzeń, a ponadto wiele tkanin można łatwo uszkodzić, np. w trakcie energicznego pocierania ich przy praniu ręcznym. Co więcej, mogą one stracić swój kształt, kolor i nie będą już przyjemne w dotyku.

Skoncentrowane żele Vanish Oxi Action do kolorów i białych tkanin usuwają uporczywe plamy nawet w niskich temperaturach (już w 20°C) dzięki sile aktywnego tlenu, który wnika głęboko w tkaninę i siłą tysięcy bąbelków rozbija molekuły plamy. Ponieważ nie zawierają chlorowych wybielaczy, są bezpieczne dla delikatnych i kolorowych materiałów. Dodatkowo pozwalają pozbyć się brzydkich zapachów i zapewniają higieniczną czystość. Używaj ich do każdego prania, aby przedłużyć długość życia swoich ulubionych ubrań.

Zalecane

Vanish Oxi Action wielofunkcyjny odplamiacz w żelu do kolorowych tkanin.

Vanish Oxi Action wielofunkcyjny odplamiacz w żelu do kolorowych tkanin.

DODAJ DO PRANIA

 1. Dodaj do głównej komory szuflady pralki razem ze zwykłym środkiem do prania. Na trudne i zaschnięte plamy użyj 100ml. W innych przypadkach użyj 50ml. 1 korek = 60ml

W przypadku wyjątkowo trudnych plam:

ZAPIERZ PRZED PRANIEM

 1. Wylej 2 ml żelu Vanish na plamę i potrzyj, używając nakrętki od butelki.
 2. Pozostaw produkt na tkaninie max. 10 minut.
 3. Wypłucz porządnie lub pierz jak zwykle. Uzupełnij korek zgodnie z instrukcją prania.

NAMOCZ UBRANIE

 1. Dodaj jedną miarkę do 4l wody.
 2. Pozostaw ubrania w wodzie na max. 1h.
 3. Potrzyj plamę przed wypłukaniem.
 4. Upierz jak zwykle.

Przed użyciem Vanish Oxi Action zawsze postępuj zgodnie z instrukcją użycia na opakowaniu i przestrzegaj zaleceń producentów odzieży dotyczących prania.

Zalecane

Vanish Oxi Action wielofunkcyjny odplamiacz w żelu do białych tkanin

Vanish Oxi Action wielofunkcyjny odplamiacz w żelu do białych tkanin

DODAJ DO PRANIA

 1. Dodaj żel Vanish do głównej komory szuflady. Użyj detergentu jak zwykle. Na trudne i zaschnięte plamy użyj 100 ml. W innych przypadkach użyj 50 ml. Do usuwania plam i wybielania. Działa nawet w 20°C. Dodać jedna miarkę.

ZAPIERZ PRZED PRANIEM

 1. Wylej 2 ml żelu Vanish na plamę (max 10 min) i potrzyj używając nakrętki od butelki.
 2. Wypłucz porządnie lub pierz jak zwykle.

NAMOCZ UBRANIE

 1. Dodaj 100 ml Vanisha do 4 l wody i namaczaj przez max. 6h. W celu osiągniecia najlepszych rezultatów potrzyj plamę przed płukaniem.
 2. Po namoczeniu upierz jak zwykle lub dokładnie wypłucz.

Przed użyciem Vanish Oxi Action zawsze postępuj zgodnie z instrukcją użycia na opakowaniu i przestrzegaj zaleceń producentów odzieży dotyczących prania.

Domowe sposoby przedstawione w artykule powstały na podstawie dogłębnej analizy tematu i doświadczenia autorów.

Pamiętaj, żeby zawsze sprawdzić dany sposób na małym niewidocznym fragmencie materiału - tak żeby mieć pewność, że tkanina nie ulegnie uszkodzeniu.