Rodzaje plam po praniu

Plamy na ubraniach po praniu wbrew pozorom nie należą do rzadkości. Dlaczego powstają oraz jak można im zapobiec? Dzielimy się sprawdzonymi sposobami na skuteczne pranie, które mogą okazać się niezastąpione w walce z uporczywymi plamami, które tak naprawdę powstają w trakcie prania.

Rdzawe plamy na ubraniach po praniu

Jednym z najczęstszych rodzajów zabrudzeń, które pojawiają się na ubraniach po praniu, są plamy rdzy. Te brązowe zabarwienia często wywołują panikę, ponieważ są trudne do usunięcia. Zanim przejdziemy do metody ich usuwania, warto zrozumieć, skąd się biorą.

Są zazwyczaj wynikiem obecności rdzy w pralce, która powstaje z braku odpowiedniego czyszczenia i konserwacji pralki. W takiej sytuacji niezbędne jest zarówno usunięcie plam z tkanin, jak i dokładne wyczyszczenie urządzenia.

Tłuste plamy na ubraniach po praniu

Tłuste zabrudzenia widoczne po praniu pochodzą zwykle od substancji, takich jak olej czy smar. Są szczególnie trudne do usunięcia, ale podpowiemy skuteczne sposoby, które można zastosować, aby je wywabić.

Odbarwienia na ubraniach po praniu

Odbarwienia po praniu mogą być winą niewłaściwie posortowanych ubrań, ale także zbyt wysokiej temperatury. Również nadmiar środka piorącego, który nie został całkowicie wypłukany, prowadzi do powstawania plam i smug. Możliwą przyczyną jest także zastosowanie niewłaściwych środków piorących. Pamiętaj, że niektóre składniki mogą reagować z materiałem lub barwnikami, powodując zmiany koloru.

Białe plamy na czarnych ubraniach i zacieki po praniu

Używanie zbyt dużej ilości proszku do prania lub detergentu sprawia, że ten nie zostaje całkowicie wypłukany podczas płukania. To właśnie jego pozostałości powodują białe smugi lub plamy widoczne szczególnie na ciemnych tkaninach. Podobnie, jeśli detergent nie rozpuszcza się całkowicie w wodzie, co ma miejsce jeśli wybierzesz środek, który nie jest przeznaczony do prania w niskich temperaturach. Podobny efekt daje przeładowanie pralki lub twarda woda.

Aby mieć pewność, że Twoje ulubione ubrania będą higieniczne czyste, pamiętaj o regularnym czyszczeniu pralki i serwisowaniu urządzenia. Jeśli jednak na rzeczach pojawiły się plamy, możesz je skutecznie usunąć, wybierając produkty Vanisha, które radzą sobie z zabrudzeniami nawet w niskich temperaturach.

Jak zapobiegać pojawianiu się plam po praniu?

Aby zapobiegać pojawianiu się plam na ubraniach po praniu, należy:

 • stosować odpowiednią ilość detergentu,
 • prac ubrania w odpowiedniej temperaturze,
 • używać odpowiedniej ilości płynu do płukania,
 • odpowiednio przygotować wsad do pralki,
 • przestrzegać zaleconego czasu prania,
 • używać dedykowanych produktów.

Proszek Vanish Oxi Action wielofunkcyjny odplamiacz do kolorów niezwykle skutecznie usuwa plamy, a dzięki sile aktywnego tlenu działa już w niskich temperaturach (20°C). Ponieważ nie zawiera chlorowych wybielaczy, chroni kolory przed zafarbowaniem, a przy tym zapewnia im higieniczną czystość i zwalcza brzydkie zapachy.

Żywotność ubrań przedłuża także Vanish Oxi Action wielofunkcyjny odplamiacz w żelu do kolorowych tkanin, który warto dodawać do każdego prania. Pamiętaj, że na trudne bądź stare plamy można stosować go miejscowo, nanosząc żel na plamę przed włożeniem ubrania do pralki. Żel Vanish jest bezpieczny również dla bardzo delikatnych tkanin, jak wełna czy jedwab, które wymagają prania w niskich temperaturach. Vanish został opracowany tak, aby usuwać zabrudzenia już w 20°C.

Zalecane

Proszek Vanish Oxi Action wielofunkcyjny odplamiacz do kolorów

Proszek Vanish Oxi Action wielofunkcyjny odplamiacz do kolorów

DODAJ DO PRANIA

 1. Dodaj 1 miarkę (trudne i zaschnięte plamy) lub 1/2 miarki (zwykłe plamy) Vanisha do głównej komory szuflady pralki razem ze środkiem do prania.
 2. Upierz jak zwykle.

Zalecane

Vanish Oxi Action wielofunkcyjny odplamiacz w żelu do kolorowych tkanin

Vanish Oxi Action wielofunkcyjny odplamiacz w żelu do kolorowych tkanin

Instrukcje

 1. Wylej 2 ml żelu Vanish na plamę i potrzyj używając nakrętki od butelki.
 2. Pozostaw produkt na tkaninie max. 10 minut.
 3. Wypłucz porządnie lub pierz jak zwykle. Uzupełnij korek zgodnie z instrukcją prania.

Ważne: Przed użyciem Vanish Oxi Action należy zawsze postępować zgodnie z instrukcją użycia na opakowaniu i przestrzegać zaleceń producentów odzieży dotyczących prania.

Domowe sposoby przedstawione w artykule powstały na podstawie dogłębnej analizy tematu i doświadczenia autorów.

Pamiętaj, żeby zawsze sprawdzić dany sposób na małym niewidocznym fragmencie materiału - tak żeby mieć pewność, że tkanina nie ulegnie uszkodzeniu.