Czy można bezpiecznie usunąć świeżą plamę po winie domowymi sposobami?

Najpopularniejszym sposobem, który możesz znaleźć w Internecie, na usunięcie świeżej plamy z czerwonego wina jest posypanie jej obficie solą, która wchłania nadmiar płynu i barwnik. Należy jej jednak użyć od razu po rozlaniu wina, natomiast jeśli będziemy trzeć materiał, bardzo łatwo uszkodzimy jego strukturę twardymi kryształkami. Co więcej, sól nie poradzi sobie ze starymi i wyschniętymi zabrudzeniami.

Podobnie jak białe wino lub szampan, które, mimo że mają zdolność wchłaniania barwnika z czerwonego wina, działają tylko na świeżą plamę, nie gwarantując jednak 100% skuteczności. Pamiętaj, że każdy z domowych sposobów nie zwalnia z konieczności uprania materiału, najlepiej w sprawdzonych środkach od Vanisha, które są bezpieczne i skuteczne – nie ma znaczenia czy pierzesz wełnę czy jedwab.

Zdarzają się polecenia, aby do odplamiania użyć wody utlenionej o stężeniu 2%. Niestety nie jest to sposób, który można stosować na ciemnych tkaninach, ponieważ płyn może spowodować wyblaknięcie kolorowych materiałów, zwłaszcza przy ich pocieraniu. Zarówno woda utleniona jak i ocet spirytusowy nie są wskazane również do delikatnych tkanin, które mogą trwale uszkodzić i wybarwić.

Czy można skutecznie usunąć stare plamy z czerwonego wina domowymi sposobami?

W przypadku zabrudzeń, które już zdążyły wyschnąć na białej tkaninie, można próbować zanurzyć je w roztworze spirytusu, wodzie utlenionej o większym stężeniu (np. 10%) lub w wodzie z dodatkiem mydła i odrobiny amoniaku. Niestety, ulubioną białą bluzkę czy zaplamiony obrus trzeba namaczać przez kilka godzin, co może okazać się katastrofalne dla delikatnych włókien materiału. Pamiętaj, że wspomniane środki zdecydowanie nie nadają się do kolorowych ubrań, które mogą odbarwić!

Jak skutecznie i bezpiecznie pozbyć się plam z czerwonego wina?

Mimo że domowe sposoby cieszą się sporą popularnością, pamiętaj, że każda tkanina jest inna, więc niektóre substancje, np. woda utleniona, amoniak, czy ocet spirytusowy mogą zniszczyć zarówno strukturę materiału jak i jego kolor. Delikatne ubrania źle znoszą też tarcie, które jest konieczne, aby usunąć zabrudzenie. Dlatego, jeśli na Twojej ulubionej bluzce czy sukience pojawiła się plama po czerwonym winie, wybierz bezpieczne produkty o sprawdzonej skuteczności.

Zaawansowana formuła Vanish Oxi Action wielofunkcyjnego odplamiacza w żelu do kolorowych lub białych tkanin nie tylko usuwa plamy oraz zwalcza brzydkie zapachy, ale chroni kolory przed zafarbowaniem i zapewnia higieniczną czystość.

Zalecane

Vanish Oxi Action wielofunkcyjny odplamiacz w żelu do kolorowych tkanin

Vanish Oxi Action wielofunkcyjny odplamiacz w żelu do kolorowych tkanin

DODAJ DO PRANIA

 1. Dodaj do głównej komory szuflady pralki razem ze zwykłym środkiem do prania. Na trudne i zaschnięte plamy użyj 100ml. W innych przypadkach użyj 50ml. 1 korek = 60ml

W przypadku wyjątkowo trudnych plam:

ZAPIERZ PRZED PRANIEM

 1. Wylej 2 ml żelu Vanish na plamę i potrzyj, używając nakrętki od butelki.
 2. Pozostaw produkt na tkaninie max. 10 minut.
 3. Wypłucz porządnie lub pierz jak zwykle. Uzupełnij korek zgodnie z instrukcją prania.

NAMOCZ UBRANIE

 1. Dodaj jedną miarkę do 4l wody.
 2. Pozostaw ubrania w wodzie na max. 1h.
 3. Potrzyj plamę przed wypłukaniem.
 4. Upierz jak zwykle.

Przed użyciem Vanish Oxi Action zawsze postępuj zgodnie z instrukcją użycia na opakowaniu i przestrzegaj zaleceń producentów odzieży dotyczących prania.

Zalecane

Vanish Oxi Action wielofunkcyjny odplamiacz w żelu do białych tkanin

Vanish Oxi Action wielofunkcyjny odplamiacz w żelu do białych tkanin

DODAJ DO PRANIA

 1. Dodaj żel Vanish do głównej komory szuflady. Użyj detergentu jak zwykle. Na trudne i zaschnięte plamy użyj 100 ml. W innych przypadkach użyj 50 ml. Do usuwania plam i wybielania. Działa nawet w 20°C. Dodać jedna miarkę.

ZAPIERZ PRZED PRANIEM

 1. Wylej 2 ml żelu Vanish na plamę (max 10 min) i potrzyj używając nakrętki od butelki.
 2. Wypłucz porządnie lub pierz jak zwykle.

NAMOCZ UBRANIE

 1. Dodaj 100 ml Vanisha do 4 l wody i namaczaj przez max. 6h. W celu osiągniecia najlepszych rezultatów potrzyj plamę przed płukaniem.
 2. Po namoczeniu upierz jak zwykle lub dokładnie wypłucz.

Przed użyciem Vanish Oxi Action zawsze postępuj zgodnie z instrukcją użycia na opakowaniu i przestrzegaj zaleceń producentów odzieży dotyczących prania.

Domowe sposoby przedstawione w artykule powstały na podstawie dogłębnej analizy tematu i doświadczenia autorów.

Pamiętaj, żeby zawsze sprawdzić dany sposób na małym niewidocznym fragmencie materiału - tak żeby mieć pewność, że tkanina nie ulegnie uszkodzeniu.

Dodatkowe wskazówki dotyczące pielęgnacji dywanów