Właśnie kupiłeś nową pralkę i jesteś lekko zdezorientowany, jak wiele programów ma Twoje urządzenie i zastanawiasz się, który z nich wybrać? A może Twoja pralko-suszarka nie pracuje tak efektywnie, jak obiecywał to producent? Właśnie na taką okazję przygotowaliśmy ten poradnik. Dowiesz się nie tylko, jaką temperaturę i cykl prania wybrać, ale także, gdzie umieścić detergent i płyn zmiękczający dla optymalnych rezultatów. Sprawdź też, jak prać ubrania ręcznie i jak usunąć większość plam.

Jak prać ubrania – przewodnik krok po kroku

Czytaj dalej, aby uzyskać szczegółowe instrukcje, począwszy od odpowiedniego posegregowania prania, a skończywszy na dodaniu odpowiedniej ilości detergentu i płynu zmiękczającego tkaniny i wyborze optymalnego cyklu prania i temperatury wody. Znajdziesz też wskazówki dotyczące prawidłowego suszenia, usuwania plam i prania ręcznego.

 

Posegreguj pranie

 

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jakie kolory można prać razem? Pierwszym krokiem jest segregacja zabrudzonych rzeczy. Unikaj mieszania jasnych i ciemnych tkanin oraz tych mocno zabrudzonych z tymi, które wymagają odświeżenia. Rodzaj tkaniny również ma znaczenie – jaśniejsze materiały należy prać oddzielnie od tych ciemniejszych. Pamiętaj, że dżins najlepiej prać oddzielnie od innych ubrań.

 

Załaduj pralkę

 

Dobrą praktyką zarówno dla skutecznego czyszczenia, jak i trwałości Twojej pralki, jest unikanie jej przeładowania. Warto zapamiętać, że:

  • małe pranie to ⅓ bębna pralki,
  • średnie pranie to mniej więcej ½ pojemności bębna pralki,
  • natomiast duże pranie to około ⅔ pojemności bębna pralki.

Nawet jeśli zdecydujesz się prać dużą ilość, musisz wciąż móc włożyć swobodnie dłoń do pralki. Jeśli nie jesteś w stanie tego zrobić, to wiesz, że pralka jest przeładowana!

 

Dodaj detergent i płyn zmiękczający

 

Czy wiesz, gdzie w pralce należy umieścić detergent i ile detergentu należy użyć do każdego prania? To bardzo ważne odpowiedzi dla optymalnej czystości i trwałości Twoich ubrań. Zawsze sprawdź etykietę na opakowaniu, na której znajdują się wskazania jak dozować proszek, ile kapsułek należy wrzucić do bębna pralki oraz ile płynu zmiękczającego dodać do przygotowanego wsadu prania.

Koniecznie też przeczytaj w instrukcji urządzenia, co oznaczają symbole na szufladce detergentów. Zwykle są to oznaczenia: I, II oraz ikona przedstawiająca kwiat. Pamiętaj jednak, że oznaczenia mogą się różnić w zależności od modelu urządzenia i producenta Twojej pralki. Te podane przez nas są jedynie przykładami.

  • Przegródka oznaczona jako I służy do dozowania detergentu do prania wstępnego. Pamiętaj, że cykl prania wstępnego stosujemy tylko, jeśli mamy mocno zabrudzone ubrania. Jest on dłuższy, a temperatura wody jest wyższa.
  • Przegródka oznaczona jako II to miejsce, gdzie należy umieścić detergent do głównego prania, jeśli używasz klasycznego proszku lub płynu do prania. Pamiętaj, że kapsułki do prania wkładamy do środka bębna, najlepiej, zanim włożymy do niego ubranie.
  • Część szufladki detergentów oznaczona zwykle symbolem kwiatka jest przeznaczona na płyn do zmiękczania tkanin.

Wybierz odpowiedni cykl prania

 

Poszczególne modele pralek mogą się różnić dostępnymi programami prania. Ważne jest dopasowanie cyklu do rodzaju tkaniny i rodzaju ubrań. Możesz skorzystać z poniższej tabeli jako wskazówki. Pamiętaj też, że mimo iż większość pralek ma opcję prania ręcznego, to niektórych ubrań po prostu nie można prać w pralce mechanicznej.

 

Cycle type

Cleaning method

Clothing type

Bawełna

-       Dłuższy cykl prania.

-       Duża prędkość wirowania.

-       Regulowana temperatura.

Pościel, ręczniki, mocno zabrudzone ubrania, bawełniana bielizna i skarpety.

Tkaniny syntetyczne

-       Średni cykl prania.

-       Średnia prędkość wirowania.

-       Niższa temperatura.

Syntetyczne ubrania o średnim stopniu zabrudzenia, mieszane i syntetyczne tkaniny, poliester, dżinsy i swetry.

Tkaniny delikatne

-       Krótki cykl prania.

-       Niska prędkość wirowania.

Delikatne ubrania, takie jak: bielizna, jedwab, wełna, dzianiny.

Pranie ręczne

-       Krótki cykl prania

-       Bardzo niska prędkość wirowania.

Bardzo delikatne ubrania z oznaczeniem prania ręcznego na metce.

 

Ustaw odpowiednią temperaturę

 

Jeśli nie jesteś pewien, jak wybrać odpowiednią temperaturę prania, pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie rodzaju tkaniny i ocena stopnia jej zabrudzenia. Chociaż gorąca woda lepiej eliminuje bród i bakterie, niektóre materiały mogą się skurczyć, kolory wyblaknąć, a nawet pojawią się widoczne odbarwienia. Wysoka temperatura oznacza też większy pobór energii, co w dłuższej perspektywie może się wiązać z dodatkowymi kosztami. Właśnie dlatego przygotowaliśmy kilka podpowiedzi!

  • 30°C i niższa temperatura jest wystarczająca dla delikatnych tkanin, jasnych kolorów, które mogą się odbarwić lub wyblaknąć oraz lekko zabrudzonych ubrań.
  • 40°C to najczęściej wybierana temperatura dla umiarkowanie zabrudzonych ubrań i ciemnych tkanin.
  • 60°C to optymalne ustawienie jeśli pierzesz pościel i ręczniki, ponieważ jest to temperatura, które skutecznie pozwala się pozbyć bakterii.

Pamiętaj, że możesz użyć produktów Vanisha, które skutecznie usuwają nawet trudne zabrudzenia z delikatnych tkanin w niskich temperaturach.

 

Włącz pralkę

 

Po załadowaniu odpowiedniej ilości prania, detergentu i płynu zmiękczającego, należy włączyć pralkę. Upewnij się, że drzwi pralki są właściwie zamknięte, zwłaszcza jeśli jest to urządzenie ładowane od frontu, ponieważ starsze modele nie posiadają systemu ostrzegawczego informującego, kiedy drzwiczki nie są zablokowane. Powinieneś wtedy usłyszeć charakterystyczny dźwięk kliknięcia.

Po zakończeniu cyklu prania i wyjęciu wsadu upewnij się, że drzwiczki są lekko uchylone, aby zapobiec rozwojowi pleśni lub grzybów, które powodują nie tylko nieprzyjemny zapach, ale też zabrudzenia na ubraniach.

 

Suszenie

 

Gdy pranie jest już czyste, możesz wysuszyć je na powietrzu lub w suszarce. Pamiętaj, że obie metody mają swoje zalety i wady.

Suszenie na powietrzu to oczywista oszczędności kosztów, zarówno jeśli chodzi o zakup suszarki mechanicznej jak i późniejszych rachunkach za prąd. To także mniejsze ryzyko uszkodzenia lub skurczenia ubrań, ale wymaga więcej czasu i miejsca, zwłaszcza w chłodniejszą i wilgotną pogodę.

Suszenie w suszarce jest oczywiście metodą wygodniejszą i bardziej efektywną, ponieważ możesz wysuszyć swoje pranie natychmiast, bez względu na pogodę. Pralko-suszarka ma też tę zaletę, że cykl suszenia rozpoczyna się zaraz po zakończeniu prania. Pamiętaj jednak, że wielokrotne suszenie w bębnie może skrócić żywotność twoich ubrań.

 

Czyszczenie pralki

 

Zastanawiasz się dlaczego Twoja pralka nieprzyjemnie pachnie? Pamiętaj, że nie tylko musisz zostawiać drzwiczki otwarte, ale także regularnie czyścić urządzenie. To również sposób na czyste pranie po każdym cyklu prania. Częstym problemem, zwłaszcza w miastach, jest twarda woda. Pamiętaj, że regularna konserwacja zapobiega osadzaniu się kamienia. Pralka ładowana od góry wymaga czyszczenia kilka razy w roku, a pralka ładowana od przodu co miesiąc lub dwa. Niektóre modele mają specjalne cykle czyszczące, a jeśli masz starsze urządzenie możesz wyczyścić je ręcznie. Zawsze najpierw sprawdź instrukcję obsługi i pielęgnacji pralki, ponieważ w niej również znajdziesz informacje o prawidłowej konserwacji.

Nie wiesz, jak wyczyścić uszczelki pralki? Po zakończeniu cyklu czyszczenia, po prostu upewnij się, że są czyste!

Jak korzystac z pralki

Unikaj najczęściej popełnianych błędów!

Aby zachować trwałość pralki i cieszyć się czystym praniem, pamiętaj o kilku kluczowych kwestiach!

  • Nie wlewaj płynu zmiękczającego bezpośrednio do bębna. Płyn zmiękczający należy wlać do odpowiedniej komory, ponieważ brudzić ubrania, jeśli wlejesz go bezpośrednio na ubrania.
  • Opróżnij kieszenie. Zanim załadujesz pralkę, upewnij się, że sprawdziłeś wszystkie kieszenie! Długopis może zabrudzić ubrania tuszem, a kawałek papieru obklei cały wsad białymi kłaczkami.
  • Nie mieszaj ciemnych i białych ubrań. Upewnij się, że posegregowałeś pranie przed jego umieszczeniem w pralce. Mieszanie kolorów może spowodować wyblaknięcie ciemnych tkanin i zszarzenie jasnych, a zwłaszcza białych.
  • Nie zostawiaj mokrych ubrań w pralce zbyt długo. Jeśli pralka nie ma alarmu dźwiękowego po zakończeniu cyklu, ustaw sobie przypomnienie, np. w komórce. Mokre pranie zacznie się psuć, jeśli zostanie w pralce zbyt długo.
  • Nie przeładowuj pralki. Twoje pranie nie będzie odpowiednio wyczyszczone, jeśli załadujesz za dużo ubrań na raz. W dłuższej perspektywie może to również uszkodzić urządzenie, jeśli stale je przeciążasz.
  • Nie pomyl komórki na detergent i płyn zmiękczający. Szuflada pralki ma oddzielne komory z symbolami wskazującymi, gdzie należy umieścić detergent a gdzie płyn zmiękczający. Masz wtedy pewność, że odpowiedni produkt jest dozowany we właściwym momencie w trakcie cyklu prania.

Co oznaczają symbole na metce?

Symbole prania na metce skrywają wiele cennych informacji, które pomagają w pielęgnacji ubrań i zachowaniu ich nienagannego wyglądu. Choć oznaczenia na metkach mogą początkowo wydawać się skomplikowane, ich zrozumienie jest niezwykle proste. Pamiętaj, że metka zawiera informacje o temperaturze prania, sposobie suszenia, sposobie prasowania, możliwościach wybielania i czyszczenia chemicznego. Należy zwracać uwagę na te symbole, aby uniknąć kurczenia się ubrań, utraty koloru, deformacji i innych uszkodzeń.

Symbole prania. Pierwsza ikona to zazwyczaj naczynie wypełnione wodą, z kropkami lub liczbą oznaczającą temperaturę wody w cyklu prania.

  • Jedna kropka oznacza pranie w zimnej wodzie (30°C lub mniej).
  • Dwie kropki oznaczają pranie w ciepłej wodzie (40°C).
  • Cztery kropki oznaczają pranie w gorącej wodzie (60°C).
  • Ręka w wodzie oznacza zalecane pranie ręczne (możesz też wybrać cykl prania ręcznego w pralce lub rzeczywiście prać ręcznie w zlewie).

Symbole wybielania. Trójkąt to informacja czy można używać wybielacza.

  • Przekreślony trójkąt oznacza, że wybielanie jest zabronione.
  • Trójkąt wypełniony ukośnymi liniami oznacza wybielanie bez chloru.
  • Pusty trójkąt oznacza możliwość stosowania wybielania standardowego.

Symbole suszenia.  Kwadrat prezentuje porady dotyczące suszenia.

  • Kwadrat z kółkiem w środku oznacza, że suszenie w suszarce jest dozwolone.
  • Dodatkowa kropka wewnątrz oznacza suszenie w suszarce w niskiej temperaturze.
  • Kilka kropek oznacza suszenie w suszarce w wysokiej temperaturze.
  • Przekreślone kółko w kwadracie wskazuje, że suszenie w suszarce jest zabronione.
  • Kwadrat z trzema pionowymi liniami w środku oznacza suszenie przez ociekanie.
  • Pojedyncza pozioma linia w środku wskazuje suszenie na płasko.
  • Opadająca linia na górze oznacza suszenie na wieszaku.

Symbole prasowania. Porady dotyczące prasowania pokazuje uproszczona ikona żelazka.

  • Jedna kropka wewnątrz oznacza prasowanie w niskiej temperaturze (maks. 110°C).
  • Dwie kropki oznaczają prasowanie w średniej temperaturze (maks. 150°C).
  • Trzy kropki oznaczają prasowanie w wysokiej temperaturze (maks. 200°C).
  • Jeśli nie ma kropki, można prasować ubranie w dowolnej temperaturze.
  • Jeśli ikona jest przekreślona, prasowanie jest zabronione.

Symbole czyszczenia chemicznego. Obecność symbolu koła na metce wskazuje, jak należy podejść do profesjonalnego czyszczenia chemicznego.

  • Regularny okrąg oznacza wyłącznie czyszczenie chemiczne.
  • Litery w okręgu pomogą pracownikowi pralni chemicznej wybrać odpowiedni detergent/rozpuszczalnik, gdzie A – oznacza dowolny detergent, P – dowolny z wyjątkiem trichloroetylenu, a F – wyłącznie ropopochodny.
  • Przekreślony okrąg oznacza, że czyszczenie chemiczne jest zabronione.

Koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem: Symbole prania

Jak radzić sobie z trudnymi plamami?

Jeśli masz do czynienia z trudnymi lub starymi plamami, możesz użyć Vanisha jeszcze przed praniem. Aby działanie było skutecznie, najpierw określ pochodzenie plamy, np. kawa, owoce, czy plama z oleju.

  • Jeśli używasz środka do usuwania plam w proszku Vanish, możesz go wymieszać z wodą i namoczyć ubranie przez 10-15 minut, a następnie upierz jak zwykle. Pamiętaj, aby zawsze sprawdzać instrukcje użycia produktu.
  • Jeśli używasz Vanisha w płynie, możesz go wetrzeć w materiał za pomocą dedykowanej do tego nakrętki. Również pozostaw Vanish na 15 minut, a następnie upierz jak zwykle.

Sprawdź jak usunąć plamy z kawy czy plamy z soku owocowego.

Jak prać ubrania ręcznie?

Lepiej przysłowiowo dmuchać na zimne, więc jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego, czy ubranie można prać w pralce, pranie ręczne może być najlepszą opcją. Jeśli masz kilka zabrudzonych rzeczy, najpierw oddziel je według rodzaju tkaniny i koloru, np. nie powinieneś mieszać dżinsów z bielą.

  • Określ rodzaj plamy i dobierz odpowiedni środek piorący.
  • Wybierz temperaturę wody, pamiętając, że temperatura pokojowa jest odpowiednia dla większości delikatnych rzeczy, ale upewnij się, jakie oznaczenia są na metce.
  • Wymieszaj detergent do prania ręcznego z wodą i pozostaw je na co najmniej 30 minut.
  • Wylej zabrudzoną wodę i napełnij zlew lub wannę czystą i chłodną wodą, aby spłukać ubrania.
  • Unikaj wykręcania mokrych ubrań, ponieważ możesz uszkodzić tkaninę. Zamiast tego delikatnie je odsącz z nadmiaru wody, dociskając materiał do komory zlewu czy wanny i pozostaw ubrania do wyschnięcia.